WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

08.02.2017Radiostacja podziemnej Solidarności - zobacz jak wygląda

Radiostację podziemnej podbeskidzkiej "Solidarności" przekazał Muzeum Historii Polski były działacz konspiracyjny Jan Ryszawy. To dzięki temu niepozornie wyglądającemu urządzeniu podziemne struktury „Solidarności” w 1983 roku nadawały z okolic Bielska-Białej radiowe audycje. Ryszawy był działaczem Regionalnej Komisji Wykonawczej Trzeci Szereg NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. W drugiej połowie 1983 roku struktury Trzeciego Szeregu zostały rozbite, a do aresztów trafiło ponad stu działaczy podziemia. Radiostację zarekwirowało wówczas SB. W latach 80 siątych ubiegłego wieku transportem radiostacji i emisją programu zajmowali się Jan Ryszawy i Józef Wróbel. Aby nie namierzyła ich Służba Bezpieczeństwa mieli kwadrans na nadanie audycji. Bateria pozwalała na to, aby audycję nadać z gór. Jeden z programów nadano z leżącej w pobliżu miasta Koziej Góry – wyjaśnia Jan Ryszawy. 
 
 
Do Polski radiostacja trafiła z Francji i do dziś działa. Na początku ukrywał ją w mieszkaniu nieżyjący już Andrzej Kralczyński. I to właśnie on redagował podziemne audycje, które słyszane były w promieniu 60 kilometrów - wspomina dziś jego żona, Elżbieta Kralczyńska.
 
 
Teraz radiostacja prezentowana będzie w Muzeum Historii Polski w Warszawie.To pierwszy obiekt tego typu, jaki tam się znajdzie. W 1989 roku SB oddawało zarekwirowane rzeczy, w tym także radiostację. Jakiś czas później Jan Ryszawy przez przypadek zauważył ją w siedzibie Podbeskidzkiej „Solidarności”. Wyjaśnił jednemu z działaczy co to za sprzęt i zabrał do domu.