Winamp
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.05.2016ViaAuto za darmo dla mieszkańców Gliwic

 

KARTA AUTOSTRADOWA DLA GLIWICZAN

Mieszkańcy Gliwic szybciej przejadą autostradową obwodnicą miasta. Władze samorządowe przekażą im 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO, które mogą zastępować tzw. bilety zerowe na gliwickiej części A4.

Śląski odcinek autostrady A4 jest jedną z dróg o najwyższym w kraju natężeniu ruchu. W ostatnich dniach kwietnia br. padł kolejny rekord – w ciągu jednej doby 103 tys. pojazdów przejechało płatnym odcinkiem A4 od Wrocławia do Gliwic.  Autostrada A4 stanowi jednocześnie część obwodnicy Gliwic, ale jazdę w ruchu lokalnym utrudniają cztery place poboru opłat – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica.

Władze miasta wielokrotnie wnioskowały o zmianę decyzji i budowę pierwszego punktu poboru opłat na odcinku Górny Śląsk – Wrocław dopiero za granicą miasta. Argumenty samorządowców nie zostały uwzględnione, ale po długiej batalii udało się wywalczyć bezpłatny przejazd w ruchu lokalnym.

Gliwiczanie i mieszkańcy konurbacji górnośląskiej, którzy do Gliwic przyjeżdżają, korzystają w ruchu lokalnym z tzw. biletów zerowych. Pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat i przestojów w ruchu lokalnym. Aby przejechać autostradową obwodnicą, kierowcy muszą dwukrotnie się zatrzymywać – aby pobrać tzw. bilet zerowy w automacie i następnie okazać go w okienku. W godzinach szczytu generują ponad 50% ruchu na autostradzie A4 w Gliwicach.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miasto Gliwice podpisało z firmą Kapsch Telematic Services Sp. z o.o. (operatorem elektronicznego systemu viaTOLL) porozumienie na rzecz ułatwienia mieszkańcom przejazdu gliwickim odcinkiem autostrady A4. Jego celem jest promowanie elektronicznych rozwiązań, które mogą poprawić płynność ruchu drogowego na placach poboru opłat na autostradowej obwodnicy Gliwic.

– Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców korzystało z miejskiej obwodnicy autostradowej. Nawiązaliśmy współpracę z firmą KAPSCH i dzięki temu przekażemy gliwiczanom urządzenia viaAUTO na promocyjnych warunkach. Przydadzą się szczególnie tym, którzy często jeżdżą autostradą A4 – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Dla gliwiczan przejazd przez bramki na gliwickiej części A4 może teraz być szybszy i łatwiejszy – podkreśla prezydent Frankiewicz.

Gliwiczanie otrzymają 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO za darmo. Za ich aktywację gliwiccy kierowcy zapłacą tylko 20 zł. Minimalna wpłata aktywacyjna jest konieczna, aby urządzenie działało i otwierało bramki. W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy.

– Gliwice, dzięki Drogowej Trasie Średnicowej i położeniu na skrzyżowaniu dwóch autostrad, są jedynym miastem w Polsce tak dobrze skomunikowanym z siecią najważniejszych dróg. Teraz mogą stać się pierwszym miastem korzystającym na dużą skalę z elektronicznego systemu opłat – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services. – Urządzenia, które miasto przekaże gliwiczanom, będą przede wszystkim szybkim elektronicznym biletem zerowym na autostradowej obwodnicy, ale mogą podnosić bramki także na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice – po zasileniu konta odpowiednimi kwotami – dodaje dyrektor Cywiński. 

 

WAŻNE DLA MIESZKAŃCÓW

Mieszkańcy Gliwic mogą otrzymać za darmo urządzenie viaAUTO w Urzędzie Miejskim w Gliwicach od 19 maja. Zgodnie z zawartym porozumieniem z firmą KAPSCH, ma ono przede wszystkim ułatwić korzystanie z autostradowej obwodnicy miasta i otwierać bramki. Dlatego – aby działało – trzeba je od razu przy odbiorze doładować minimalną kwotą 20 zł u przedstawicieli firmy KAPSCH (operatora systemu viaTOLL).

Doładowane urządzenie viaAUTO umożliwi wygodną jazdę przez bramki – w ruchu lokalnym na placach poboru opłat w Gliwicach przejazd będzie bezpłatny (system zarejestruje 0 zł).

Gdyby pojazd posiadał niskie (poniżej 20 zł) saldo, szlaban się nie otworzy! Kierowca będzie musiał pobrać bilet tranzytowy, a następnie w sposób manualny zapłacić na pasie wyjazdowym.   

Urządzenia będą wydawane na specjalnych stanowiskach w holu na I piętrze (obok pokoju nr 146 i dawnej sali sesyjnej) w godzinach pracy magistratu – w poniedziałek, wtorek i środę od 8.00 do 16.00, czwartek od 8.00 do 17.00, w piątek od 8.00 do 15.00.

  • Urządzenie może otrzymać wyłącznie osoba pełnoletnia, zameldowana w Gliwicach na pobyt stały, po osobistym okazaniu pracownikom UM dowodu osobistego w celu weryfikacji danych.
  • Jedna osoba może pobrać tylko jedno urządzenie.
  • Urządzenie zostanie wydane bez względu na miejsce rejestracji pojazdu i nie będzie przypisane do konkretnego auta.

 

Kierowcy posiadający urządzenia viaAUTO mogą na placach poboru opłat korzystać ze specjalnych bramek oznaczonych napisem viaTOLL. Przepustowość na bramkach elektronicznych jest cztery razy większa niż na tych z ręcznym poborem opłat.

 

 źródło: UM w Gliwicach

 

 

 fot: UM Gliwice/ A. Witwicki

Komentarze (0):

Jeszcze nikt nie skomentował tego tematu. Bądź pierwszy.
Twój nick: Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu