Winamp
Teraz na antenie Radia CCM:
  • W Dobrą Stronę Od 15:00 do 17:00
  • Dziki ShowOd 17:00 do 19:00
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm
PSB MATBUD Materiały Budowlane

02.03.2018Okulistyka wraca do Gliwic!

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Do Szpitala Wielospecjalistycznego przy ul. Kościuszki wraca okulistyka. 28 lutego NFZ rozstrzygnął konkurs na leczenie szpitalne w zakresie okulistyki chirurgii jednego dnia – Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach otrzymał kontrakt. Oddział będzie przyjmował pacjentów od 1 kwietnia.
 
– Byliśmy świadomi, że prowadzone postępowanie konkursowe, przy tak ogromnej konkurencji, będzie bardzo trudne. W oczekiwaniu na ogłoszenie postępowania konkursowego podjęliśmy wiele działań zmierzających do właściwego przygotowania – mówi Beata Sadownik, prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach.
 
 Oddział okulistyki został przebudowany i doposażony w niezbędny sprzęt medyczny. Przy wsparciu finansowym Miasta Gliwice blok operacyjny powiększył się o nowoczesną salę operacyjną z wentylacją i klimatyzacją. Z budżetu miejskiego przekazano na ten cel  150 tys. zł. Zarządowi szpitala udało się skompletować zespół lekarski i pielęgniarski. Dzięki temu  szpital wygrał konkurs i będzie mógł świadczyć usługi okulistyczne w ramach NFZ.
 
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. To dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Gliwic i powiatu, którzy nie będą już musieli korzystać z usług okulistycznych na zasadach komercyjnych, czekać na operację zaćmy w długich kolejkach czy szukać pomocy poza granicami miasta, a nawet kraju – podkreśla Beata Sadownik.
 
Przypomnijmy, że kontrakt na świadczenia okulistyczne gliwicki Szpital Wielospecjalistyczny utracił w 2012 r. Był to efekt przeprowadzonego przez NFZ konkursu na nowych zasadach, które zakładały przeprowadzenie go dla całego subregionu centralnego województwa śląskiego, a nie – jak dotychczas – z podziałem na miasta na prawach powiatu i powiaty.  Brak kontraktu okulistycznego  w Szpitalu Wielospecjalistycznym odbił się na pacjentach z Gliwic i powiatu - oddział funkcjonował w ograniczonym zakresie, realizując tylko zabiegi komercyjne. W mieście pozostał tylko jeden oddział,  w ówczesnym 106 Szpitalu Wojskowym, świadczący tego typu usługi  w ramach NFZ. Odebranie kontraktu jednemu szpitalowi nie spowodowało niestety zwiększenia finansowania drugiego szpitala, a nawet zostało ono zmniejszone.
 
Zarząd Szpitala Wielospecjalistycznego podjął walkę o przywrócenie kontraktu dla okulistyki, a starania te wsparł gliwicki samorząd, apelując w tej ważnej dla mieszkańców sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia, premiera rządu oraz ministra zdrowia. – Mieszkańcom tej części Śląska czterokrotnie zmniejszono dostęp do szpitalnych świadczeń okulistycznych – podkreślały władze Gliwic.
 
Protesty przedstawicieli samorządu i szpitali przez lata nie odnosiły skutku. Wydłużające się kolejki w praktyce uniemożliwiły części pacjentów uzyskanie świadczenia objętego ubezpieczeniem zdrowotnym, a część osób zmusiła do wyjazdu za granicę w celu wykonania niezbędnych zabiegów. W czerwcu ubiegłego roku prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz po raz kolejny interweniował w tej sprawie u dyrektora NFZ. Oddział z kontraktem ruszy 1 kwietnia.
 
 
Fot. S.Zaremba/UM Gliwice
źródło: www.gliwice.eu
 
 

Komentarze (0):

Jeszcze nikt nie skomentował tego tematu. Bądź pierwszy.
Twój nick: Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu