WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.01.2022 Napaść na ratownika medycznego w Rudzie Śląskiej. Tym razem napastnik był po dopalaczach

Uraz głowy, zniszczone okulary i ubranie służbowe – tak zakończyło się dla ratownika medycznego z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach udzielanie pomocy na jednym z przystanków w Rudzie Śląskiej. Zaatakował go 20-latek po zażyciu dopalaczy.
 
Do zdarzenia doszło we wtorek, 4 stycznia wieczorem, na przystanku autobusowym przy ul. 1-Maja. Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany przez patrol policji do leżącego na ziemi młodego mężczyzny. Z informacji podanej przez dyspozytora wynikało, że po zażyciu nieznanej substancji chłopak przewrócił się, wymiotuje i „wykręca nim”.Ratownicy, którzy przybyli na miejsce, zaprowadzili pacjenta do karetki i – z tego powodu, że miał niekontrolowane odruchy – kładąc na noszach przypięli go pasami. W trakcie mierzenia ciśnienia mężczyzna nagle zerwał się z noszy, wyrwał pasy i zaatakował ratownika. Uderzył go z całej siły w twarz i poszarpał mu ubranie i połamał okulary.Dalszej agresji zapobiegli policjanci, obezwładniając napastnika. Został on przewieziony do jednego ze szpitali, gdzie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu medycznym, po czym policja podejmie decyzję o ewentualnym zatrzymaniu.
 
Agresja pacjentów wobec ratowników medycznych to niemal codzienność, dlatego od października ubiegłego roku Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach organizuje dla ratowników medycznych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach cykliczne szkolenia z zakresu samoobrony w ambulansie.
Za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego napastnikowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
 
źródło:Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach