WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

31.10.2022 Odeszli w 2022 r. w Gliwicach

1 listopada, Wszystkich Świętych to w kalendarzu dzień szczególny, poświęcony wspomnieniom tych, którzy odeszli. To czas zadumy i refleksji nad życiem i jego ulotnością, spędzany najczęściej na grobach najbliższych. I my zatrzymajmy się na chwilę, aby przypomnieć o  tych, którzy zmarli w 2022 roku, pozostawiając po sobie pamięć wiecznie żywą w Gliwicach.
 Wspomnijmy pułkownika Aleksandra Tarnawskiego, Egona Franke, Teklę Juniewicz i Ryszarda Reszke.
 
Pułkownik Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych, ps. „Upłaz”, odszedł na wieczną wartę w marcu 2022 r.,  w wieku 101 lat. Mieszkał w Gliwicach. Był inżynierem chemikiem, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK.
 
Egon Franke, wybitny gliwicki sportowiec, szermierz, zmarł w marcu, w wieku 86 lat. Dwukrotnie zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski i tytuł mistrza Polski we florecie, trzykrotnie byt mistrzem kraju w drużynie. Był też mistrzem olimpijskim, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata, jeden z krążków wywalczył w szabli. Największy sukces odniósł w 1964 r. w Tokio –  został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce. Zdobył też srebro w drużynie. W 1966 r., na mistrzostwach świata wywalczył brązowy medal w drużynie, a w 1968 r. w Meksyku brązowy medal olimpijski w drużynie.
 
W sierpniu odeszła Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni. 
 
W październiku zmarł Ryszard Reszke, skarbnik miasta Gliwice. Był elektronikiem, ekonomistą, burmistrzem Gryfowa Śląskiego i skarbnikiem powiatu lwóweckiego, a w 2003 roku został powołany na skarbnika miasta Gliwice. Przez 19 lat nieprzerwanie był związany z gliwickim samorządem. Odpowiadał za prawidłowe gospodarowanie miejskimi finansami, w tym za nadzór nad realizacją budżetu miasta. Jego fachowa wiedza, zaangażowanie i pracowitość przyczyniły się do wypracowania bardzo dobrej kondycji finansowej Gliwic, dzięki czemu miasto mogło realizować ambitny program inwestycyjny.
 
źródło:www.gliwice.eu