WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

28.05.2020"Poczytaj mi tato...". Płyta z bajkami od więźniów na Dzień Dziecka

Niezwykły prezent dla własnych dzieci, postanowili przygotować osadzeni w Zakładzie Karnym w Cieszynie, który ma swój wydzielony oddział w Bielsku-Białej, w siedzibie dawnego aresztu śledczego przy ul. Słowackiego. Każde z dzieci otrzyma pocztą bajki, czytane głosem taty.

 

Choć od czasu pojawienia się zagrożenia COVID-19 więźniowie nie spotykają się ze swoimi rodzinami, to części z nich Służba Więzienna umożliwiła nietypowy kontakt z dziećmi. Skazani uczestniczący w programie z zakresu integracji rodzin nagrywają bajki, które przekażą swoim pociechom.

„Nagrania na płyty CD wykonali w więziennym radiowęźle" – mówi porucznik Ewa Pysz, psycholog z Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej :

 

Psycholog tutejszej jednostki penitencjarnej zorganizował dla osadzonych możliwość nagrania wybranych bajek i przekazania ich rodzinie. Odbywa się to w ramach programu resocjalizacji z zakresu integracji rodzin „Poczytaj mi tato”. 9 uczestników programu wzięło już udział w części teoretycznej. Uwzględniając zalecenia sanitarno-epidemiologiczne zajęcia te odbywały się w małych grupach. Jednorazowo spotykało się nie więcej niż 3 osadzonych. Psycholog przybliżył osadzonym jakie korzyści dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego ich latorośli niesie głośne czytanie. Wiedzą już, że pozytywnie wpłynie to m.in. na zasób słownictwa i umiejętność czytania ich pociech, a to z kolei przełoży się na powodzenie w nauce szkolnej. Największą zaś korzyścią będzie umocnienie relacji z dzieckiem i jego wzrost poczucia bycia kochanym.

Plik dźwiękowy: tk_1poczytaj%20mi%20tato%20w%20wiezieniu%20ZK%20Ciesz%20BB.mp3

Funkcjonariusze mogli zaproponować osadzonym szeroki wybór książeczek dzięki współpracy jednostki z Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej. Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci przygotował bowiem i wypożyczył bielskiemu oddziałowi zewnętrznemu Zakładu Karnego w Cieszynie blisko 40 bajek. Są to pozycje literackie dostosowane do wieku dzieci, których ojcowie biorą udział w programie resocjalizacyjnym.

Obecnie program jest w końcowej fazie. Każdy osadzony po przygotowaniu się i otrzymaniu wskazówek dotyczących dykcji zarejestrował wybraną przez siebie bajkę na płycie CD. Odbywało się to pod nadzorem funkcjonariusza w więziennym radiowęźle, w godzinach nie kolidujących z pracą przewidzianą dla tego miejsca. Jeszcze przed Dniem Dziecka płyty z bajkami zostaną wysłane pocztą do rodzin osadzonych. Program ten jest jednym z elementów kompensujących osadzonym obostrzenia, jakie wprowadzono w jednostce w związku ze stanem epidemii w naszym kraju.

 

 

Źródło: mat.pras. ZK w Cieszynie
foto: ZK w Cieszynie; pixabay