WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.09.2022 Studenci za stery! Politechnika Śląska z nowym samolotem szkoleniowym

 
Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się pod koniec sierpnia o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Zaprojektowana we Włoszech, warta ponad 3 mln zł maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.
 
Politechnika Śląska posiada już 4 samoloty szkoleniowe. Zakup dwusilnikowego Tecnama P2006T sfinansowała w całości ze środków własnych.
Nasz nowy statek powietrzny będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia młodych pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – podkreśla prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor PŚ ds. ogólnych.
 
Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza.
Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL, natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna, jak i druga licencja są dzisiaj bardzo poszukiwane na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – przypomina dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.
 
Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka.
Do tej pory nasza uczelnia, dysponując samolotami jednosilnikowymi AT3, mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń. Pozyskanie samolotu dwusilnikowego zwiększy naszą samodzielność szkoleniową – dodaje prof. Kozuba.
 
Dlaczego to tak ważne?
W trakcie szkolenia lotniczego konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówi Katarzyna Brzeska, absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.
 
Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląskiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska.
Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotnisko takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.
 
Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej.
Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe, a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówi Maciej Liszka, student IV roku nawigacji powietrznej.
 
Politechnika Śląska od ponad dekady kształci na kierunkach lotniczych, takich jak nawigacja powietrzna, mechanika lotnicza czy prowadzona od ubiegłego roku inżynieria lotnicza i kosmiczna. Studia są bezpłatne.
 
Źródło: UM Gliwice