WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.11.2021"Uczmy się od dzieci". W Goczałkowicach mówią smogowi - NIE!

Pszczyński Alarm Smogowy… bije na alarm! W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza, w Goczałkowicach-Zdroju ustawiono znaną już instalację „Mobilnych Białych Płuc”. W happeningu wzięły udział dzieci i młodzież szkolna.

- Po raz pierwszy w Polsce, płuca zobrazują jakość powietrza w miejscowości uzdrowiskowej – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego Nie Dokarmiaj Smoga:

Plik dźwiękowy: tk_2smogGocz%20SET.mp3

W zorganizowanym z okazji Dnia Czystego Powietrza happeningu, wzięli udział uczniowie goczałkowickich podstawówek i dzieci z przeszkoli. Przynieśli własnoręcznie zrobione banery i plakaty ostrzegające przed smogiem i – jak przekonał się nasz reporter – sporo na ten temat wiedzą… Posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: tk_1smogGocz%20SOND.mp3

W kwestii czystego powietrza w uzdrowisku sporo już udało się zrobić. Ale tak jak wszędzie na Śląsku, tak i tutaj wielu mieszkańców nadal opala domy opałem stałym.

Wójt gminy szacuje, że na terenie Goczałkowic znajduje się jeszcze około 150-ciu kotłów, wymagających natychmiastowej wymiany.

- Na około tysiąc pięćset kilkanaście posesji, wymieniliśmy […] prawie sześćset kotłów w ostatnich trzech latach – mówi wójt Goczałkowic, Gabriela Placha:

Plik dźwiękowy: gplacha.mp3

Mobilne Płuca pozostaną na placu za kościołem w Goczałkowicach do 28 listopada.