WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.09.2022 XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska w Boksie Kobiet w Gliwicach

 
Już po raz XVII w Gliwicach odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie. Patronat nad zawodami objął prezydent Gliwic – Adam Neumann. Turniej będzie rozgrywany w hali przy ul Jasnej 31 i potrwa sześć dni. Swój udział w nim  zgłosiło ponad 200 zawodniczek z całego świata. Walki finałowe odbędą się w sobotę – 10 września.   Organizatorem zawodów jest GUKS Carbo. 
 
 
Gliwice od lat słyną z kobiecego boksu.  To w GUKS Carbo od 20 lat już trenują i z powodzeniem reprezentują  Polskę na międzynarodowych arenach pięściarki tego klubu. Wrześniowe zawody są wpisane w harmonogram jubileuszu klubu.    
 
Wszystko wskazuje na to, że  tegoroczna edycja MMŚ w Boksie Kobiet  będzie największą z dotychczas rozegranych. W turnieju weźmie udział  ponad 200 zawodniczek z 28 państw z całego świata. M.in. swój udział zapowiedziały pięściarki z Tajlandii, Indii, Chile, Australii czy Kazachstanu. Będą też czołowe zawodniczki z Europy i większość reprezentantek Polski z brązową medalistką mistrzostw świata Lidią Fidurą na czele. 
Nieskromnie powiem, że nie jesteśmy zaskoczeni takim zainteresowaniem. Nasz turniej ma już swoją renomę. Przyjeżdżają do nas medalistki mistrzostw Europy i Świata, stąd poziom jest bardzo wysoki. W tym roku frekwencja będzie nawet większa niż na ostatnich mistrzostwach świata – mówi Henryk Wilk – wiceprezes GUKS Carbo.    
 
Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie po raz pierwszy rozegrano w 2006 roku. Pomysłodawcą zorganizowania tej imprezy jest właśnie  Henryk Wilk. 
Miały być to zawody regionalne, ale okazało się, że chcą wziąć w nich udział pięściarki z Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski. Stąd już ta pierwsza edycja miała międzynarodowy charakter i tak zostało do dziś. Pierwszy turniej odbył się w nieistniejącej już sali bokserskiej przy ul Dubois. Potem miejsce rozgrywania zawodów z różnych powodów było kilkukrotnie zmieniane, ale od kilku lat turniej odbywa się już w Gliwicach w hali sportowej  „Jasna 31”, gdzie są świetne warunki zarówno do rozgrywania zawodów, ale też kibicowania.  Jesteśmy z tego miejsca bardzo zadowoleni – przyznaje Henryk Wilk. 
 
Na przestrzeni tych lat w turnieju walczyły medalistki mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz najlepsze pięściarki poszczególnych państw. W tym doborowym gronie swietnie sobie zawsze radziły zawodniczki reprezentujące GUKS Carbo Gliwice. Martyna Letkiewicz (Schunke), Sandra Brodacka, Jadwiga Stańczak, Sylwia Pel, Magda Stelmach - Wichrowska, Natalia Kowalska, Ewa Gawenda, Karolina Gawrysiuk,  Agnieszka Nowosielska, Lidia Fidura, Alexas Kubicki. To wielokrotne medalistki mistrzostw Polski, a Stelmach  i Fidura sięgały po medale na mistrzostwach świata Amatorek.  Lidię Fidurę i w tym roku zobaczymy na ringu. Zawodniczka GUKS Carbo będzie bronić tytułu mistrzowskiego, a łatwo nie będzie miała. W tej najcięższej kategorii wagowej już się zgłosiło kilka zawodniczek prezentujących światowy poziom. 
 
Turniej ten od pierwszej edycji odbywa się nieprzerwanie. Nawet w trakcie pandemii do Gliwic przyjechała ponad setka pięściarek.  Zawody te są  na stałe wpisane w kalendarz Europejskiego  Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego (EUBC).  Organizacja ta  pomaga m.in. w  promowaniu turnieju i dzięki temu nie ma też konfliktu w terminach z innymi zawodami tego typu.  
 
Pięściarki będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: kadetki, juniorki i seniorki. Aby uatrakcyjnić zawody organizatorzy postanowili zorganizować finał B. Wezmą w nich udział te zawodniczki, które odpadną w pierwszych walkach. 
Chodzi nam o to, aby tych pojedynków odbyło się jak najwięcej i wszyscy wyjeżdżali z Gliwic zadowoleni – wyjaśnia Henryk Wilk.
 
Tegoroczne mistrzostwa tradycyjnie rozpoczną się od konferencji technicznej, która odbędzie się w poniedziałek 5 września o godzinie 11:30 w restauracji na Jasnej 31. W jej trakcie odbędzie się losowanie par. Pierwsze walki zostaną stoczone już 4 września o godzinie 18:00.  Uroczyste otwarcie nastąpi we wtorek 6 września o godzinie 17:00, a po otwarciu  kolejna seria walk. W środę o godzinie 17:00 rozpoczną się ćwierćfinały. Walki finałowe oraz ceremonia wręczenia medali odbędzie się w sobotę 10 września. Początek – godzina 18:00.
Serdecznie wszystkich zapraszamy. Obsada będzie znakomita, a poziom bardzo wysoki. Przyjadą do nas medalistki swoich państw, Europy i świata, a nawet olimpijki. Będzie też odpowiednia oprawa, godna międzynarodowych Mistrzostw. Wstęp na wszystkie fazy turnieju jest wolny – zaprasza i zachęca do kibicowania Henryk Wilk.    
 
Turniej jest dofinansowany z budżetu miasta Gliwice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.  
 
Źródło: GUKS Carbo Gliwice