WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.10.202375-lecie sekcji szermierczej Piasta Gliwice

 
Sekcja szermiercza Gliwickiego Klubu Sportowego Piast świętuje w tym roku swoje 75. urodziny. Podczas zorganizowanej z tej okazji uroczystej gali przypomniano jej największe sukcesy, uhonorowano trenerów, zawodników i działaczy sportowych oraz uczczono minutą ciszy jej zmarłych reprezentantów. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Adam Neuman, przedstawiciele Polskiego i Śląskiego Związku Szermierczego oraz byli i obecni członkowie Stowarzyszenia GKS Piast.
 
Sekcja Szermiercza Piasta Gliwice powstała w 1948 roku. Za jej twórcę uważa się Antoniego „Tońko” Franza – lwowskiego szablistę, florecistę i szpadzistę, który w 1936 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, a w 1945 roku przybył do Gliwic wraz z tysiącami repatriantów z Kresów Wschodnich. Już w pierwszych latach istnienia powołanej przez niego sekcji reprezentanci Piasta sięgali po medale mistrzostw Polski, a później także świata. W 1964 roku Egon Franke wywalczył na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio złoty medal w turnieju indywidualnym i srebrny fazie drużynowej. Piasta i Polskę na arenie międzynarodowej reprezentowały również takie sławy jak: Elżbieta Cymerman Franke, Mikołaj Pac Pomarnacki, Bogdan Gonsior, Zbigniew Matwiejew, Jacek Bierkowski, Adam Wiercioch, Ruben Limardo czy fechmistrz Piasta Gliwice – Marek Julczewski. Przez 75 lat działalności sekcji setki zawodników Piasta, reprezentujących wszystkie rodzaje broni – floret, szablę i szpadę – zapisało się na kartach historii sportu, zdobywając medale mistrzostw Świata, Europy, Polski i Śląska.
 
Obecnie sekcja szermiercza Piasta kojarzy się przede wszystkim z osobą Macieja Chudzikiewicza, który działa w niej od 62 lat, czym ustanowił klubowy rekord w pełnieniu funkcji zawodnika, trenera i szefa sekcji. 
 
Wszystkim byłym i obecnym członkom sekcji szermierczej GKS Piast  serdecznie gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych 75 lat sukcesów! 
 
 
Dokumenty do pobrania
Historia sekcji szermierczej Piasta.pdf
 
 
Źródło:www.piast.gliwice.pl
Fot. materiały piast.gliwice.pl