WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

28.04.201695 rocznica wybuchu Powstania Śląskiego

W tym roku wyjątkowo, bo po raz 95 obchodzona jest rocznica wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego. Choć rocznica przypada na 2 i 3 maja, to dziś obchody rozpoczęły się w Muzeum Śląskim od konferencji naukowej „95 lat refleksji nad Powstaniami Śląskimi ”. Zdaniem organizatorów spotkanie zainicjować ma szerszą debatę o tym, jak powinniśmy upamiętniać ważne dla regionu wydarzenia. Powstania Śląskie to trzy zrywy w latach 1919-21, w których życie oddało kilka tysięcy osób. Do dziś nie wiadomo, ilu tak naprawdę walczyło. Chodziło o przyłączenie Śląska do odradzającej się wtedy Polski. Główne obchody 95 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego zaplanowano na 2go i 3go maja. W Świętochłowicach, Katowicach oraz Sosnowcu. 

OTO PLAN :

2 maja 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w godz. 16.00-19.00 zaprasza na „Mobilizację do obchodów 95. Rocznicy III Powstania Śląskiego”. O godz. 19.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej.

Godz. 20.00 to początek świętowania pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W programie „Już zachodzi czerwone słoneczko” – wspólne śpiewanie z Zespołem Pieśni i tańca „Mały Śląsk”, a także oficjalne obchody z udziałem Kompanii Honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

O godz. 21.30 w przestrzeni zewnętrznej kompleksu Muzeum Śląskiego zaprezentowana zostanie plenerowa instalacja multimedialna „Ten dwudziesty pierwszy roczek” wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami, mająca kształt performance’u ruchowego i muzycznego. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, a w pracę nad nim zaangażowani zostali reprezentanci miejscowej młodej sceny muzycznej i przedstawiciele lokalnego środowiska okołoteatralnego. 

Również 2 maja o godz. 22.30 Muzeum Śląskie zaprasza na projekcję filmów – „Słoneczko jasne zza czarnych gór” w reż. Antoniego Halora, w którym wystąpili byli powstańcy, oraz „Wojsko polskie wstępuje na Śląsk” w reż. Wojciecha Sarnowicza, pokazującego mało lub w ogóle nieznane materiały zdjęciowe i dokumentalne. Zainteresowanych sylwetką dyktatora III powstania z pewnością zainteresuje fabularyzowany dokument „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty” zrealizowany przez Aleksandrę Fudalę i Macieja Muzyczuka.

3 maja 

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert „Polska w Hołdzie Powstańcom Śląskim”, który odbędzie się 3 maja na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu.