WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.01.2017Co można zrobić ze śniegu? Zobacz galerię prac gliwickich artystów!

Tym razem bez medalu, za to w doskonałych humorach i z bagażem bezcennych doświadczeń. Rzeźbiarze z formacji Snow Art Poland – gliwiczanin Tomasz Koclęga, Junko Fujimori i Piotr Proba – reprezentowali w minionym tygodniu Polskę podczas 34. międzynarodowego konkursu rzeźby snieżnej we francuskim Valloire. Udział artystów w imprezie był możliwy dzięki wsparciu Miasta Gliwice. Za nimi 4 dni walki z czasem i ujarzmiania siły żywiołu – litych bloków zmrożonego śniegu o wymiarach 3,5 metra × 3,5 m × 4 m. We francuskich Alpach tworzyli po raz pierwszy, rywalizując z ekipami z Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA i kanadyjskiego Québecu. 20 stycznia udało się – „… uciec od kłębowiska myśli i otaczającej rzeczywistości”. Tak powstała „Abyss” („Otchłań”), rzeźbiarska allegoria człowieczego losu. Autorem projektu był – tradycyjnie – Tomasz Koclęga, lider Snow Art Poland, gliwicki rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
„Abyss" nie znalazła się, co prawda, w finałowej trójce, ustępując pola kompozycjom Kanadyjczyków i Francuzów, ale i tak pozostawiła niezatarte wrażenie uwiecznione na zdjęciach uczestników i organizatorów konkursu. Pokazują one niezbicie, że dziś, gdy efektowna sztuka rzeźbienia w zmrożonym śniegu i lodzie na dobre opuściła kuchnie i salony, wymaga ona od twórcy nie tylko kreatywności w podejściu do tematu, ale też fizycznej wytrzymałości oraz krzepy niezbędnej do pracy z rozwijanymi drabinami, łopatami, dłutami, tarkami, piłami ręcznymi i łańcuchowymi.
Od 2014 roku grupa Snow Art Poland wzięła udział w sześciu międzynarodowych konkursach rzeźbienia w śniegu? Trzykrotnie była na największym na świecie konkursie rzeźby w śniegu – w chińskim Harbinie. Na 27 startujących zespołów z całego świata, polscy artyści zajęli trzecie miejsce. Dwukrotnie zostali uhonorowani prestiżową nagrodą „The Best Creativity Award”. W tegorocznym, styczniowym konkursie „Magic Ice of Siberia” w rosyjskim Krasnojarsku zdobyli natomiast nagrodę publiczności. Na początku lutego rzeźbiarze lecą do Japonii, by zawalczyć o zwycięstwo w 44. międzynarodowym konkursie rzeźby w śniegu (Sapporo, 5 – 9 lutego). W sezonie 2015 uzyskali tam cenną czwartą nagrodę.
 
Źródło: Materiały Prasowe UM w Gliwicach