WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.05.2017Industriada - wszystko już jasne

Ponad pół tysiąca atrakcji w czterdziestu siedmiu obiektach i tylko kilkadziesiąt godzin, by zdążyć odwiedzić przynajmniej część z nich. Tegoroczna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki nie da nam wytchnąć choćby na moment.
 
W tym roku Industriada odbywa się w rytmie maszyn. Atrakcje związane z inauguracją i finałem święta znamy od kilku dni. W trakcie konferencji odbywającej się w Browarze Obywatelskim w Tychach poznaliśmy szczegółowy program imprezy, która już 10 czerwca połączy dwadzieścia siedem miast regionu.
 
„Hasłem tegorocznej edycji jest rytm maszyn, jednak w parze z nim idzie tłok i cylinder, co z jednej strony obrazuje industrialną tożsamość regionu, a z drugiej nawiązuje do kultury. To braterstwo przemysłu i kultury potwierdza, że mamy modę na industrialne dziedzictwo, co nas bardzo cieszy” – podkreślał w trakcie konferencji zapowiadającej program Industriady wicemarszałek Michał Gramatyka.
 
Liczby związane z Industriadą przedstawiają się imponująco. 537 wydarzeń, 47 obiektów w 28 miastach, ale też 56 tras do zwiedzania, 47 hitów Industriady, 37 koncertów i pokazów oraz 54 wydarzenia dla dzieci, to tylko wycinek bogatego programu. W trakcie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Większość atrakcji dostępnych jest bezpłatnie, ale są też wydarzenia biletowane i te, na które trzeba się zarejestrować.
 
Każdy z czterdziestu siedmiu obiektów biorących udział w Industriadzie przygotował własny program, a dwa włączają się w świętowanie po raz pierwszy – Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku. Po kilku latach wraca też Elektrociepłownia Szombierki. Nowym partnerem święta jest też Instytucja Filmowa „Silesia Film”. Dzięki jej zaangażowaniu w Walcowni Cynku w Katowicach zobaczymy premierową projekcję filmu złożonego z amatorskich nagrań przekazanych przez mieszkańców i ukazujących codzienne życie w rytmie maszyn.
 
W trakcie Industriady będzie można skorzystać z bezpłatnego transportu, mając przy sobie kupon na przejazdy Kolejami Śląskimi, KZK GOP i po raz pierwszy MZK Tychy. Bezpłatny transport przygotowano także na południu województwa (na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn – Ustroń–Żywiec), w Częstochowie, między Tarnowskimi Górami i Zabrzem oraz w Rybniku.
 
„Co roku pobijamy wspólnie nowe rekordy. Bardzo nas to cieszy, bo fakt ten świadczy o tym, że Koleje Śląskie są Industriadzie potrzebne i że nasza oferta przypadła do gustu uczestnikom tego wydarzenia. Przygotowaliśmy 25 tysięcy kuponów, dzięki którym będzie można przemieszczać się między obiektami, dostępnych będzie 170 stacji w 100 miastach regionu” – mówił Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich. 
 
Specjalnie dla fanów industrialnych wrażeń powstała też interesująca linia gadżetów.
 
„Dla fanów industrialnych wrażeń mamy w tym roku wyjątkową propozycję. Dwie instytucje prowadzone przez samorząd województwa, Ars Cameralis Silesiae Superioris i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach stworzyły linię produktów inspirowanych przemysłowymi obiektami i industrialną historią regionu. W ofercie są m.in. torby i plecaki, biżuteria, czy gra planszowa Przemysłowy Magnat. We współpracy z marką Gryfnie stworzono też koszulki inspirowane obiektami Szlaku Zabytków Techniki” – mówił członek Zarządu Henryk Mercik.
 
Oficjalna inauguracja festiwalu tzw. rozruch maszyn odbędzie się 9 czerwca w Chorzowie, gdzie wieża wyciągowa Szybu Prezydent zamieni się w instrument muzyczny w trakcie widowiska INDUstrument. Zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano 10 czerwca w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”, gdzie zobaczymy widowisko „Podniebna podróż” belgijskiego Teatru Tol.
 
Wszystkie obiekty festiwalu będą dostępne 10 czerwca co najmniej od godz. 12:00. Część z nich zakończy swój program w późnych godzinach nocnych. Aby optymalnie zaplanować swój udział w imprezie warto skorzystać z zakładki Moja Industriada na stronie internetowej i ułożyć swój indywidualny plan na ten dzień.
 
Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie industriada.pl
 
Źródło: Biuro prasowe/Industriada/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego