WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

08.06.2017Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Gliwicach

W środę prezydent Andrzej Duda odwiedził województwo śląskie. Swą wizytę rozpoczął od Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie uczestniczył w jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca. Następnie udał się do Gliwic, gdzie najpierw oddał hołd powstańcom śląskim. Głównym punktem programu było jednak spotkanie z mieszkańcami. 

- Przybywam do Gliwic jako kolejny prezydent RP po to, żeby pogratulować państwu, żeby powiedzieć: robicie tutaj dobrą robotę. To miasto, niezwykle ważne miasto Górnego Śląska, zawsze było miastem pełnym inteligencji, miastem mądrych i gospodarnych ludzi - mówił. - Od początku lat 90. mimo wszystkich trudów, wielu przeszkód, także tych dziejowych, które miasto odziedziczyło po czasach komunizmu: niedostatków infrastruktury, ciężkiego przemysłu, który wtedy upadał, zdołało się podźwignąć dzięki mądremu, oddanemu zarządzaniu, dzięki ludziom, którzy pracowali ciężko dla swojej wspólnoty lokalnej – podkreślił Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta Gliwice zawsze były "miastem niepokornym". - Ta siła, która tkwiła w Gliwicach, która tkwiła w państwie, ona w latach 90., już w uwalniającej się Polsce, ujawniła się w pełni, gdy odtworzył się samorząd, gdy przynajmniej tę część spraw publicznych, będącą najbliżej obywatela, mogliście wziąć w swoje ręce - powiedział.

 

Jak zaznaczył prezydent Duda to, że Gliwice są dziś dobrze rozwiniętym miastem i należą do najbardziej zamożnych miast w Polsce jest zasługą lokalnych władz.

 

- Kiedy patrzę na to, jako prezydent Rzeczypospolitej, to mówię: potrzebujemy jeszcze lepszej konstytucji w naszym państwie, tak by dawała jeszcze większe szanse rozwoju, by dawała możliwość jak najlepszego rozwoju właśnie wspólnotom lokalnym - mówił. - By także dla samorządu stwarzała jeszcze większe gwarancje, niż to jest dzisiaj. Tak, żeby w naszym kraju rzeczywiście istniała równowaga władz, a nie sędziokracja, tylko prawdziwa demokracja, taka jak powinna być - podkreślił prezydent.

 

Dodał, że Polska ma dzisiaj wiele szans rozwoju. - Ma świetną sytuację gospodarczą właśnie dlatego, że jest dobrze zarządzana, że wreszcie zaczyna być tak dobrze zarządzana jak od lat dobrze zarządzane są Gliwice – mówił.

 

Prezydent pogratulował też Gliwicom "wielu sukcesów inwestycyjnych" takich jak budowa Drogowej Trasy Średnicowej, dokańczanej właśnie hali widowiskowo-sportowej, a także tzw. Nowych Gliwic, czyli zrewitalizowanej przestrzeni byłej kopalni, gdzie z powodzeniem działają m.in. nowoczesne firmy z branży IT.

 

W kontekście sukcesu tzw. Nowych Gliwic Andrzej Duda podkreślił: Jeżeli mamy stworzyć w naszym kraju, nowoczesną gospodarkę, to musi być ona tworzona właśnie poprzez stwarzanie szansy tu, u nas w kraju, młodym ludziom, żeby zakładali start-upy, żeby realizowali się w innowacyjnej gospodarce.

 

Zapewnił też, że nadal będzie wspierał wszystkie regiony Polski oraz polskie rodziny.

 

mp/prezydent.pl