WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.01.202075. rocznica wyzwolenia Auschwitz [WYWIADY, WSPOMNIENIA BYŁYCH WIĘŹNIÓW]

Blisko 60 delegacji z całego świata weźmie udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. W trakcie głównych uroczystości przemawiać będą byli więźniowie obozu. Nie ma w planach wystąpień polityków. 

Do Oświęcimia zjedzie ok. 200 osób z całego swiata, które przeżyły piekło na ziemi. Czworo byłych więźniów zabierze głos w trakcie głównych uroczystości, które odbędą się w ogromnym namiocie wybudowanym na potrzeby rocznicy przez obozową bramą Auschwitz II - Birkenau. 

Póki oni są jeszcze z nami - to ich przekaz, ich głos, ich pamięć, ich ostrzeżenia na przyszłość są fundamentalne. Tak naprawdę nic nie zastąpi żywego kontaktu z osobą, która widziała ten obóz, która odczuła ten obóz na własnych plecach i która potem uczyła się żyć z tą traumą - mówił nam Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auswitz. 

Plik dźwiękowy: kru_wiezniowie.mp3

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

POSŁUCHAJ WSTRZĄSAJĄCYCH ZEZNAŃ ŚWIADKÓW i BYŁYCH WIĘŹNIÓW OBOZU AUSCHWITZ:

*Oryginalne głosy byłych więźniów publikujemy dzięki uprzejmości Muzeum Auschwitz, które udostępniło nam swoje dźwiękowe zasoby

AUSCHWITZ - to nie był koniec wojny... 

Sowieci i polscy komuniści nie budowali nowych obozów. Przejmowali oni w całości infrastrukturę po Niemcach. Zmienił się tylko zarządca terrorem i złem. Sowieci nie wkraczali do Polski, by kogokolwiek oswobadzać, tylko aby realizować stalinowski plan podporządkowanmia sobie państw Europy Środkowo - Wchodniej, a nazwet Europy Zachodniej - mówił nam Zbigniew Gołasz, historyk związany przez lata z Instytutem Pamięci Narodowej, a obecnie pracyjący w Muzeum w Gliwicach.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY ADAMA SOSNOWSKIEGO Z HISTORYKIEM - ZBIGNIEWEM GOŁASZEM:

Plik dźwiękowy: sos_golasz_rozmowa.mp3