WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.11.2020Bielsko w sieci dla dzieci

Jak ciekawie, w przystępny sposób opowiadać dzieciom o dziedzictwie kulturowym Bielska-Białej? Jak zachęcić całe rodziny do wspólnego odkrywania historii miasta? To wyzwanie podjęli animatorzy Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Projekt Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Bielsko-Biała w sieci dla dzieci zyskał dofinansowanie programu Narodowego Centrum Kultury Kultura w sieci. Od wiosny do jesieni animatorów Kubiszówki było pełno na ulicach Bielska-Białej. Wraz ze znanymi bielskimi historykami kręcili filmy edukacyjne, których głównym bohaterem jest Bielsko-Biała i jego barwna wielkokulturowa przeszłość.

Równolegle realizowana była druga część projektu - ogłoszono konkurs na legendę, baśń lub opowiadanie o naszym mieście pt. Pewnego razu w Bielsku-Białej, zapraszając do udziału w nim dzieci i młodzież. Mimo wakacyjnego czasu młodzi bielszczanie podjęli wyzwanie. Na konkurs napłynęło ponad 50 prac, których akcja rozgrywa się wśród bielskich zabytków, nad rzeką Białą czy na Magurce. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyzwaniem: usiała zdecydować nie tylko o nagrodach, ale też o tym, które z tych zachwycających kreatywnością i świeżością spojrzenia prac zasługują na szczególne wyróżnienie i zostaną zaadaptowane filmowo.

Ostatecznie spośród najlepszych tekstów wybrano baśnie: O rzece, która połączyła zakochanych, O Bolesławie i Leonie, legendę Magurek, opowiadanie O suknie pani Walewskiej i prawdziwą rodzinną historię Pewnego razu w Bielsku-Białej moi pradziadkowie…, do których animacje stworzyli młodzi artyści wizualni.
Efektem finalnym projektu jest strona internetowa Bielsko-Biała w sieci dla dzieci, na której można znaleźć filmy edukacyjne o naszym mieście, filmowe baśnie i opowiadania do tekstów młodych bielszczan, wyróżnione prace literackie oraz interaktywną mapę Bielska-Białej, na której zaznaczone są najważniejsze obiekty historyczne.
 

Źródło: DK im. W.Kubisz w BB /Fb