WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

10.04.2020Maseczki obowiązkowe? w Bielsku urządzili "maskomat"

 

Pierwszy maskomat uruchomili 8 kwietnia na moście na Białej, tuż przy pomniku Reksia, inicjatorzy akcji MaskaPolka.pl, zachęcającej do dzielenia się maseczkami ograniczającymi ryzyko zakażenia koronwirusem drogą kropelkową.

 

Maskomat to miejsce, które łączy ze sobą osoby szyjące maseczki z tymi, którzy ich potrzebują. W środę wzdłuż balustrady mostu pomysłodawcy akcji na sznurku z klamerkami wywiesili kilkanaście maseczek, które mógł wziąć każdy zainteresowany. Swoją maseczkę otrzymał także Reksio. Obok maskomatu pojawiła się tablica, na której widnieje napis: Odbierz lub zostaw maseczki. Weź maksymalnie dwie maski. Pamiętaj, maseczka bawełniana chroni inne osoby w otoczeniu, ale nie gwarantuje ochrony właściciela. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je stosowali, razem możemy ograniczyć pandemię koronawirusa. Pozostałe maski zostaw dla innych - niech chronią Ciebie. Dołącz do nas, szyj maseczki.

Inicjatorzy akcji to małżeństwo lekarzy z Bielska-Białej – ortopeda Wojciech Solecki i jego żona otolaryngolożka Šárka Solecka. Na co dzień oboje pracują w bielskim Szpitalu św. Łukasza.


- Moja żona jest Czeszką, z tego względu bacznie obserwujemy też to, co się dzieje w Czechach. Tam już jest wprowadzony powszechny nakaz noszenia maseczek. Chcemy promować maseczki również w Polsce, zanim jeszcze pojawi się taki nakaz, bo wierzymy że mogą one zmniejszyć rozszerzanie się epidemii. Zasada jest taka, że maski nie chronią osób, które je noszą, ale chronią osoby w ich otoczeniu. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je nosili, bo badania pokazują, że prawie 50 procent ludzi może być bezobjawowymi nosicielami wirusa. Jeśli wszyscy będziemy używali masek, ten system ochrony zacznie działać – mówi doktor Solecki.

Wcześniej w Internecie powstała strona www.MaskaPolka.pl. To platforma wymiany informacji na temat osób, które szyją maseczki i tych, którzy ich potrzebują, ale też osób, które chcą je transportować czy mają materiały potrzebne do ich wykonania.

- My sami nie mamy możliwości szycia masek, ale chcemy promować i koordynować tę akcję w mieście. Dlatego stworzyliśmy stronę internetową www.MaskaPolka.pl. To taki oddolny ruch wymiany maseczek i informacji na ich temat – dodaje lekarz.

Zdaniem ortopedy, każdy z nas powinien mieć dwie maseczki wielokrotnego użytku – tak żeby można je było prać i prasować regularnie.

- Liczymy na to, że ludzie zaczną nosić maseczki. Chcemy uświadamiać, jakie to jest ważne, żeby wszyscy ich używali i to jest pierwszy cel. Drugi cel jest taki, aby pomóc ludziom te maseczki pozyskać. Bo, jak wiadomo, nie ma teraz w Polsce maseczek dla wszystkich. Chcemy zachęcić ludzi, którzy mają maszynę do szycia, którzy mogą szyć, żeby te maseczki szyli, przynosili do maskomatów albo do punktów odbioru - albo po prostu dzielili się maseczkami z sąsiadami. A osoby, które mają materiały, żeby je udostępniały. Na stronie MaskaPolka.pl ludzie mogą się oznaczać – jako ten, kto szyje lub ten, kto chce przewozić maseczki z jednego miejsca do drugiego. Nie każdy ma możliwość je przewieźć, więc jeśli ktoś chce zostać kurierem, to też może się tam zapisać – tłumaczy doktor Solecka.

Inicjatorzy akcji zachęcają do tworzenia miejsc z maseczkami – tzw. maskomatów - w innych częściach miasta. Informację można umieścić na stronie internetowej akcji.

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej/Emilia Klejmont
foto: Paweł Sowa/UMBB