WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

10.11.2020Niekoniecznie z jabłkiem na grzbiecie. Co wiemy o jeżach?

W „Dniu Jeża” nasz reporter zapytał specjalistę z lecznicy dla dzikich zwierząt, czy i jak można pomagać jeżom przetrwać zimę.

Jesienne liście i jeżyk z jabłkiem na plecach. Ten niewinny obrazek to efekt niewiedzy o zwyczajach kolczastych zwierząt i utrwala stereotyp, który jeżom bardziej szkodzi niż pomaga.

- Pokutuje przekonanie że jeż ważący mniej niż kilogram sam zimy nie przetrwa. Faktycznie, jeżykom z jesiennego miotu trudniej nadrobić wagę potrzebną do hibernacji, ale niekoniecznie muszą trafiać do lecznicy  - mówi Sławomir Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom z Bielska-Białej:

Plik dźwiękowy: jez1.mp3

Chyba że zwierzę jest ranne albo osłabione i nie zwija się w kłębek.

Natomiast można zdrowego jeża dokarmiać, instalując mu niedostępny dla innych drapieżników karmik. Pożyteczni padlinożercy przepadają za kocią karmą, nie pogardzą również owocami, ale tylko takimi w stanie rozkładu:

Plik dźwiękowy: jez2.mp3

Jeżeli jeż zaczyna fukać i zwijać się w kłębek, lepiej zostawić go w spokoju. Drapieżnik potrafi ugryźć. Warto natomiast pozostawiać w sadzie sterty liści i gałęzi albo specjalne domki, w których te niezwykle pożyteczne zwierzęta mogą przetrwać zimę.

Jeże oczyszczają runo leśne i parkowe z gnijących odpadów roślinnych i zwierzęcych. Tępią również gryzonie. W Polsce żyją dwa podobne do siebie gatunki jeży – wschodni i zachodni. Na Ziemi jeże pojawiły się 60 mln lat temu i.. wkrótce mogą zniknąć, zagrożone zatruciem środowiska i rozwojem motoryzacji. Szacuje się, że każdego roku pod kołami samochodów ginie w Polsce około stu tysięcy jeży.

 

 

Foto:  Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom/Fb