WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

11.02.2020POLICJA: Pracowity styczeń śląskiej grupy SPEED

 
W styczniu policjanci śląskiej grupy SPEED skontrolowali ponad 5100 pojazdów i ujawnili ponad 5800 wykroczeń na drogach naszego województwa. Ponad połowa z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. 
 
Stróże prawa nałożyli przeszło 4600 mandatów, zastosowali blisko 1200 pouczeń, a w 38 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali także 63 prawa jazdy oraz 214 dowodów rejestracyjnych. Do niechlubnego grona drogowych piratów niestety wciąż dołączają kolejni kierowcy...
 
Pierwszy miesiąc nowego roku był bardzo aktywny dla policjantów wchodzących w skład śląskiej grupy SPEED. Stróże prawa codziennie wyruszali na drogi województwa śląskiego, by przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom. O tym, że mieli "ręce pełne roboty", najlepiej świadczy liczba skontrolowanych pojazdów, co zwykle było następstwem naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących.
 
SKUTECZNI NA DROGACH... 
 
W styczniu policjanci grupy SPEED skontrolowali 5120 pojazdów, głównie osobowych. Kierujący popełnili w sumie 5839 wykroczeń. Prędkość przekroczyło 3701 z nich. W związku z ujawnionymi wykroczeniami, stróże prawa nałożyli 4604 mandaty karne i zastosowali 1197 pouczeń. Wobec 38 kierujących skierowali wnioski o ukaranie do sądu. W 63 przypadkach policjanci zatrzymali prawa jazdy przede wszystkim za zbyt szybką jazdę – 42 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zatrzymano również 214 dowodów rejestracyjnych, głównie ze względu na zły stan techniczny pojazdów. Podczas licznych interwencji na drodze mundurowi zatrzymali również sprawców przestępstw. Były to w większości naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów i jazdę pomimo cofniętych uprawnień. Część piatów drogowych została zatrzymana za jazdę w stanie nietrzeźwości lub za niezatrzymanie się do policyjnej kontroli. Warto dodać, że niejedokrotnie aby złapać kogoś kto jedzie za szybko - policjanci sami muszą jechać radiowozem szybciej niż powinni. 
- To są tak zwane delikty prawne. Siłą rzeczy policja musi złamać przepis ograniczający prędkość, aby dokumentować i zatrzymać sprawcę wykroczenia. To jest logiczne. W innym przypadku bylibyśmy bezbronni jako społeczeństwo przed tymi, którzy decydują się nagmiennie łamać przepisy - mówi Marek Słomski z gliwickiej policji.    
 
Plik dźwiękowy: sloma_1.mp3
 
Nieprawidłowe zachowania na drogach są nagrywane przez wideorejestratory policyjnych pojazdów. Zarejestrowane materiał służy jako dowód w sytuacji, gdy sprawa trafi do sądu. Sprawcy wykroczeń, którzy podczas policyjnej kontroli nie są do końca przekonani np. o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, tracą resztę wątpliwości po obejrzeniu nagrania. 
 
SKUTECZNI PRZEZ INTERNET... 
 
Grupa SPEED wyposazona jest w superszybkie samochody (również nieoznakowane), z którymi ścigać się nie warto. Ale policjanci pracujący w tej jednostce – nie tylko patrolują drogi. Służbę pełnią także przy komputerach – analizując na przykład nagrania zamieszczanie w internecie. Dzięki wnikliwej pracy analitycznej – po nitce do kłębka - policjanci są w stanie dotrzeć też do sprawców wykroczeń i przestępstw na podstawie zebranych materiałów, dostępnych w sieci. 
- Docierają do nas filmiki od kierowców, którzy co raz cześciej mają w pojazdach kamerki. Bywały też sytuacje, że otrzymywaliśmy od naszych mieszkańców linki do filmów zamieszczanych na różnego rodzaju portalach, na których "kierowcy" chwalą się swoimi "osiągnięciami" - dodaje Marek Słomski. 
 
Plik dźwiękowy: sloma_2.mp3
 
Prędkość zabija – to oczywiste stwierdzenie jest często lekceważone przez piratów drogowych. Niestety zapominają lub co gorsza – ignorują oni fakt, że narażają nie tylko życie swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego po raz kolejny apelujemy o rozsądek na drodze!
 
Źródło: śląska policja / Radio CCM