WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.06.2020Śląscy Terytorialsi pobrali już ponad 12 tysięcy wymazów!

Wszystko w ramach wsparcia województwa w walce z koronawirusem.
 
Zadaniem terytorialsów było stworzenie punktów Test&Go, w których badani byli przede wszystkim górnicy. Punkty te podzielone są trzy strefy: strefa wyczekiwania – gdzie kierowca zapoznaje się na specjalnej tablicy informacyjnej z kolejnymi etapami Test&Go, strefa ewidencji gdzie odbywa się weryfikacja kierowcy – żołnierze sprawdzają jego dowód oraz czy znajduje się na liście osób skierowanych na wymaz przez Urząd Wojewódzki bądź stacje sanitarno – epidemiologiczne oraz strefa pobrania wymazu.
 
Osoby które przyjeżdżają na wymaz wcześniej otrzymują przewodnik – ponad 20 punktów informujących o tym w jaki sposób należy się przygotować do padania.
-  Najlepiej na godzinę przed powstrzymać się przed od jedzenia i picia, nie można palić tytoniu ani żuć gumy. Bezpośrednio przed badaniem nie należy także myć zębów czy płukać jamy ustnej – wyjaśnia mgr pielęgniarstwa, szer. Aneta Trzcińska. Jak dodaje w strefie poboru wymazu działają żołnierze z wykształceniem medycznym, którzy dodatkowo przeszli odpowiednie szkolenia.
 
Dzięki tego typu punktom można było bezpiecznie i szybko bo w zaledwie kilkanaście minut przejść całą procedurę.To dało możliwość przebadania bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. 
 
Terytorialsi działali także w tak zwanych wymazobusach, które przyjeżdżały do domów rodzin objętych kwarantanną i tam pobierali próbki do badań.
 
Żołnierze 13. ŚBOToprócz działań związanych z pobieraniem wymazów nieustannie wspierają także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, z którymi rozdali potrzebującym już ponad 150 ton żywności. Wspierają także transport sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej do szpitali. Oddają krew by w ten sposób wesprzeć będące obecnie w trudnej sytuacji Centrum Krwiodawstwa. 
 
Wcześniej wspierali straż graniczną i policję. Pomagali także podczas Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych oraz czuwali nad podopiecznymiDomu Pomocy Społecznej w Czernichowie. Cały czas nie zapominają także o kombatantach.Jak podkreślają – na tym polega ich służba by być zawsze blisko lokalnej społeczności i wspierać ją nie tylko w czasie wojny, ale i na co dzień gdy zajdzie taka potrzeba. 
 
Źródło: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej