WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

25.11.2020Śląscy terytorialsi przechodzą szkolenie z opieki nad pacjentami leżącymi!

Celem szkolenia jest wsparcie personelu medycznego w opiece nad chorymi. Żołnierze uczą się miedzy innymi tego jak być swego rodzaju systemem wczesnego ostrzegania gdy z pacjentem dzieje się coś złego.
 
Żołnierze WOT w ramach wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią wielokrotnie do tej pory realizowali zadania, które wymagały umiejętności opieki i obchodzenia się z leżącymi pacjentami. Do tej pory do tych zadań był wykorzystywany personel WOT, który posiadał wymagane doświadczenie. Coraz większy zakres wsparcia jakiego udzielają żołnierze WOT w ramach operacji „Trwała Odporność” spowodował konieczność zwiększenia liczby żołnierzy posiadających takie kompetencje. 
 
Zakres szkolenia obejmuje naukę korzystania z środków ochrony indywidualnej, karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych,badanie fizykalne pacjenta oraz obsługę urządzeń służących do monitoringu parametrów życiowych. Żołnierze poznali też w podstawowym zakresie działanie aparatury medycznej, zasady tlenoterapii i przygotowanie pacjenta do transportu. Podczas szkolenia terytorialsi poznali też podstawowe parametry fizjologiczne pacjenta i ich zakresy normatywne niezbędne do ewentualnego alarmowania personelu medycznego.
- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą być doskonałym wsparciem dla mocno obciążonego pracą personelu medycznego, zarówno pełniąc funkcję ”systemu wczesnego ostrzegania” w przypadku pogorszenia się stanu pacjenta jak i służąc swoja pomocą przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. – podkreśla prowadzący kurs, ratownik medyczny i zastępca kierownika Centrum Symulacji Medycznej, Kamil Barglik.
 
Dodatkowo podczas szkolenia żołnierze utrwalają postepowanie wprzypadku rozpoznania nagłego zatrzymania krążenia, ćwiczyli uciskanie klatki piersiowej i obsługę urządzenia AED.
 
Szkolenie prowadzone jest w Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
 
Źródło: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej