WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.12.2022Bielsko-Biała: kolejne przedszkole odnowione!

 
1 grudnia w Przedszkolu nr 11 w dawnej willi Erwina Bathelta w Bielsku-Białej oficjalnie zakończyły się prace remontowe, które polegały na odnowieniu dachu i elewacji tego zabytkowego budynku. Pięknie odnowione przedszkole stało się nową wizytówką miasta.
 
Wydarzenie, na które przybyło liczne grono zaproszonych gości, w tym prezydent Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Piotr Kucia, urozmaiciły wspaniałe występy dzieci. 
- Przy okazji zakończenia tej inwestycji warto podkreślić, że jest ona połączeniem dwóch ważnych priorytetów, jakie ma nasze miasto. Pierwszy to rozbudowa albo remont istniejących placówek przedszkolnych, które nie tylko remontujemy, ale nawet budujemy od podstaw. Drugim zaś jest ochrona pięknej szaty architektonicznej naszego miasta. To przedszkole znajduje się w przepięknej kamienicy. Budynek, który ma ponad 100 lat, przypomina sobie lata swojej świetności i służy kolejnemu pokoleniu - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. 
- Bardzo się cieszymy, że renowacja naszej placówki przebiegła sprawnie i że mamy nową elewację i dach, a w środku również odnowioną kuchnię. Dzięki temu 100 naszych dzieci może się uczyć i bawić w komfortowych warunkach. Od teraz nasze odnowione przedszkole będzie również wizytówką miasta, jako perełka wśród bielskich zabytków. Budynek w nowej szacie przyciąga uwagę przechodniów i znawców architektury, którzy przychodzą tutaj i robią pamiątkowe zdjęcia. To naprawdę miłe, że możemy przebywać i pracować w tak pięknym miejscu – mówiła dyrektor Przedszkola nr 11 Agata Pietraszko.  
 
W roku 2020 prezydent miasta podjął decyzję o remoncie konserwatorskim budynku w zakresie elewacji, dachu, wymiany stolarki okiennej i izolacji ścian piwnic. Zlecono wykonanie dokumentacji projektowej. W roku 2021 przeprowadzono procedurę przetargową i wyłoniono wykonawcę remontu - firmę PRB Beskid nr VI. Umowę na wykonawstwo podpisano 23 grudnia 2021 r. Prace budowlane pod nadzorem bielskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trwały praktycznie od stycznia tego roku. Zakończyły się zgodnie z umową 31 października br.
 
Zakres prac obejmował wykonanie izolacji przeciwwilgociowych ścian wewnętrznych piwnic i tynków szerokoporowych w piwnicach; wymianę pokrycia dachu na blachę miedzianą, wymianę niesprawnych elementów więźby dachowej; wykonanie obróbek blacharskich z miedzi; naprawę kominów; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz renowację stolarki drzwiowej; remont dwóch tarasów; remont konserwatorski elewacji oraz remont witraży. Wymienione lub wykonane od nowa zostały instalacje: zewnętrzna elektryczna, odgromowa, podgrzewania rynien i rur spustowych. 
 
Koszt wykonania inwestycji wyniósł 3.417.451,91 zł, z tego dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 648.000,00 zł.
 
Warto przypomnieć, ze budynek Przedszkola nr 11 przy ul. 1 Maja 11 to dawna willa zbudowana w roku 1902 dla przemysłowca Erwina Bathelta. Willa od ulicy posiada niewielki ogródek przedfrontowy, a od tyłu duży ogród, który zakończony jest wykopem linii kolejowej Żywiec - Bielsko. Budynek jest piętrowy, podpiwniczony, z mansardowym dachem z lukarnami. Zbudowano go w stylu historyzującym, neobarokowym z elementami secesji. 
- Elewacje charakteryzują się bardzo bogatym wystrojem sztukatorskim. Zachowało się dużo oryginalnych elementów wystroju - kraty, mechanizmy markizy, osłony otworów wentylacyjnych. Lica ścian wykonane z żółtej cegły ceramicznej. Każda z elewacji charakteryzuje się odmienną kompozycją, a także asymetrycznością – opisuje budynek przedszkola Paweł Jakubiec z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
 
Źródło: UM Bielsko-Biała