WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

29.11.2022Bielsko-Biała: więcej łóżek i terapia w lepszych warunkach na oddziale psychiatrii dziecięcej!

 
Będzie więcej łóżek, a terapia będzie odbywała się w lepszych warunkach. Zakończyła się przebudowa drugiego piętra pawilonu nr V Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Jedyny na południu województwa śląskiego oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży poszerzy swoją bazę łóżkową, co umożliwi dostęp do leczenia większej liczbie małoletnich pacjentów.
 
Szpitalny pawilon nr V od 2018 roku służy dziecięcej psychiatrii - na parterze budynku funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na pierwszym piętrze całodobowy zamknięty oddział psychiatryczny. Drugie piętro tego budynku pozostawało dotąd puste. W związku z ogromnymi potrzebami - pacjenci byli tam przyjmowani w trybie pilnym ze względu na zagrożenie życia i zdrowia na tak zwane dostawki - szpital i Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem prowadzącym dla tej placówki, zdecydowali o adaptacji pustej przestrzeni. Udało pozyskać się na ten cel ponad 1.500.000 złotych z Ministerstwa Zdrowia, ponad 330.000 złotych dołożył powiat.
 
- Mieliśmy dotąd 17 łóżek, ale praktycznie nie zdarzyło nam się, żeby nie było dostawek. Przeważnie na oddziale mieliśmy 22 pacjentów – mówi dyrektor placówki Katarzyna Czauderna.
 
Dodaje, że coraz więcej młodych pacjentów przyjmowanych jest po próbach samobójczych. Tylko około 50 procent młodych ludzi trafiających na oddział to mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej. Teren, z którego pochodzą pacjenci, jest o wiele większy.
- Współpracujemy ze szpitalami w Sosnowcu czy w Warszawie. Leczy się u nas pacjentka z Białegostoku - mówi Czauderna.
- Jeszcze 4 lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne. W województwie jesteśmy tylko my i Sosnowiec. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie. Dziękuję za wsparcie wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi, wicewojewodzie Janowi Chrząszczowi, a na ręce radnej wojewódzkiej Ewy Żak składam podziękowania panu marszałkowi – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.
 
Oddział zwiększy liczbę łóżek z 17 do 30, w tym 3 w izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19. Na drugim piętrze powstały m.in. gabinety psychoterapii indywidualnej, terapii grupowej, sala terapii zajęciowej oraz sala integracji sensorycznej.
Co ciekawe, w nowej kuchni oddziałowej i jadalni będą dodatkowo prowadzone zajęcia kulinoterapii. Na piętrze tym zlokalizowane są również sale z łazienkami przeznaczone do izolacji pacjentów z COVID-19, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy, pomieszczenia sanitarne, w tym łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 1.909.450 złotych. Inwestycja była możliwa dzięki otrzymaniu przez szpital funduszy z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w wysokości 1.536.481 złotych oraz finansowej pomocy ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej w kwocie 334.780 złotych; pozostałą część wydatków stanowiły środki własne szpitala.
 
Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktowania większego oddziału.
 
źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej