WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

03.09.2021Budowane sercami i Bogiem. Wisła Malinka otwiera nowy kościół i Centrum Parafialne

To jest święto całej luterańskiej wspólnoty w Beskidach. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Malince otwiera nowoczesne Centrum Parafialne w którym skupiać się będzie życie duchowe, kulturalne i rodzinne miejscowych ewangelików.

Własnymi rękami

Wspinając się stromymi i krętymi uliczkami na parafialne wzgórze, obcy zachodzi w głowę, jak wjechały tutaj wielotonowe ciężarówki z betonem i platformy z brukiem i stalą zbrojeniową. A supernowoczesny budynek wkopano w ziemię na solidnych fundamentach i tylko z daleka przypomina tradycyjną góralską chatę.W pamiętającym lata 50. XX wieku, przytulnym kościółku, miejsca zaczęło brakować już dawno. Rozśpiewany, odważnie korzystający z nowoczesnych form przekazu zbór, prowadzony przez charyzmatycznego kaznodzieję, pastora Leszka Czyża, cały czas się rozrasta. Wspólnota z Malinki jako pierwsza ewangelicka parafia w Polsce, zaczęła transmitować nabożeństwa przez Internet i dziś jest rozpoznawana daleko poza zielonymi Beskidami.Pierwszą łopatę wbili w maju 2016 roku. Większość roboty wykonywali sami. Ojcowie, synowie, sąsiedzi. Fachowcy i młodzi uczniowie. I panie, ktore pomagały we wszystkim, w czym tylko się dało. Przychodzili na zmiany i po pracy, oddawali własny wolny czas i umiejętności. A lokalni przedsiębiorcy – surowce i maszyny.


 „Kochani dziś rano odeszła do Pana - Marysia […] Ostatnią wolą mamusi było, abyście nie przynosili kwiatów na pogrzeb, chciała by każdy dał symboliczną ofiarę na budowę centrum parafialnego w Malince, będzie przygotowana skrzyneczka na ten cel.”[pisownia oryginalna] – to jeden z postów na facebookowym profilu PEA Wisła Malinka.

Trudno zliczyć, ile było takich gestów, darów, historii - które otwierały serca i domowe budżety. Nie tylko zborowników. I nie tylko z cieszyńskiej diecezji. Płynęły modlitwy, lał się beton, a deszcz i pot - za kołnierze tym, którzy oddawali pracę własnych rąk. No i fundusze, bo tych potrzeba było zawrotnie dużo, jak na niewielką, choć prężną społeczność z Beskidów.

A budowla robi wrażenie!

I to od momentu, gdy pojawiła się na deskach kreślarzy. Trzy kondygnacje, w tym jedna schowana w zboczu pagórka, ale dostępna z zewnątrz, od szerokiego placu parkingu. Tutaj ulokowano zaplecze gospodarczo-gastronomiczne i przestrzeń konferencyjną, mieszczącą około 200 osób, którą można podzielić na mniejsze, osobne sale, dzięki ruchomym ścianom na kółkach. Idealną na zebrania wspólnot parafialnych, wesela i uroczystości rodzinne zborowników.

Powyżej, z osobnym wejściem, przestrzeń sali głównej. Tam będą odbywały się nabożeństwa. Gotowa pomieścić około 500 osób, przypomina salę koncertową i do tego również ma służyć.

Sala główna jest otoczona przeszklonym korytarzem, w którym znalazło się miejsce na parafialną bibliotekę i pokój dla rodziców z bardzo małymi dziećmi, którzy mogą śledzić wydarzenia w sali głównej na monitorze telewizyjnym. Tutaj również można umówić się na indywidualną rozmowę z duchownym, w zapewniających prywatność i dyskrecję warunkach.

Na półpiętrze pod dachem jest również przeszklona galeria z miejscem na konsole i pulpity elektroniczne do transmitowania wydarzeń z Malinki w Internecie.

- Wszystkie kondygnacje budynku udało się połączyć windą, by również osoby mające trudności z poruszaniem się mogły korzystać z Centrum – mówi ks. Leszek Czyż, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle Malince:

Plik dźwiękowy: malin1(1).mp3

Zbudowane na Słowie Bożym

Pomysł wyszedł od wiernych. Przeczytać całą Biblię na raz, na głos, non stop – już tutaj, w nowej siedzibie. Słowem Bożym przygotować serca na tę historyczną chwilę.

- Inicjatorem jest mój mąż,  Andrzej Cieślar – mówi Pani Urszula Cieślar z Wisły, czekając na swoją kolej w gościnnym aneksie kawowym przed salą czytań -  On to wymyślił. Trzeba było zrobić listy, na które osoby się wpisywały. Jeżeli by miała jedna osoba czytać 15 minut,  to gdzieś koło 400 osób [potrzeba – przyp.red.], ale dużo osób się powtarzało, dużo osób czytało więcej niż 15 minut - więc było mniej niż te czterysta.

Słowo Boże w Malince działa cuda nie tylko przy budowie Centrum. Żywe jest w ludziach, którzy – związani z malińczańską społecznością – zgłosili się do wspólnego czytania. Opowiedzieli o tym sami:

Plik dźwiękowy: tk_maratonMalinka%20OBR.mp3

- Czytała pani, która mieszka w Hiszpanii. To chyba z najdalsza. Była pani z Krakowa, która przyjechała wieczorem i mówiła, czy może znaleźć jakiś kącik, żeby się przespać, bo zaczyna czytać o 4:00 rano  – dodaje Pani Urszula.

Biblijny „maraton” ruszył w poniedziałek, 30 sierpnia. Księgi Starego i Nowego Testamentu zakończono czytać w czwartek wieczorem.

Otwieramy!

- To jest Boże dzieło, nie moje. Bez Jego błogosławieństwa nie mielibyśmy szans tego dokonać - powtarza na każdym kroku ksiądz Leszek Czyż. 

Teraz wszystko jest już zapięte na ostatni guzik. Przyszedł czas by świętować.

- Dla gości, którzy zechcą do nas przyjechać, przygotowaliśmy również namiot na dużym parkingu. Chcemy, by miejsca wystarczyło dla wszystkich -  mówi naszemu reporterowi proboszcz parafii w Wiśle Malince, informując o wydarzeniach, zwiazanych z przeniesieniem kościoła do nowej siedziby:

Plik dźwiękowy: tk_2Malinka%20ROZM.mp3

Główne uroczystości, związane z otwarciem nowego Centrum Parafialnego, rozpoczynają się 4 września o 15:00. Zakończą w niedzielę wieczorem. W sobotę, przed zachodem słońca, wzgórze parafialne na Malince zabrzmi muzyką uwielbienia. Kulminacją będzie uroczyste nabożeństwo niedzielne o 14:30, transmitowane przez Internet. Szczegółowe informacje na profilu facebookowym i tutaj, na stronach Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Malince.
Poniżej - podpowiedź dla gości, gdzie zaparkować: 

 

 

Foto: PEA Wisła Malinka/Fb; facebookowy profil Księdza Leszka Czyża