WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

19.10.2023Bytom: do końca listopada remont fragmentu ul. Piłsudskiego

 
Umowa podpisana, a więc ruszają prace związane z przebudową ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Piekarskiej. To pierwszy z kluczowych odcinków tej ulicy, który za blisko 600 tys. zł zostanie wyremontowany z budżetu miasta. Kolejny od skrzyżowania z ul. Matejki do ul. Chrobrego /odcinek DK 94/ zostanie przebudowany do końca 2025 roku. Na realizację inwestycji wartej prawie 45 mln zł został już wyłoniony wykonawca, który opracowuje projekt przebudowy ulicy oraz kanalizacji deszczowej wraz z budową zbiornika retencyjnego.
 
Do końca listopada drogowcy przebudują nawierzchnię fragmentu ul. Piłsudskiego Do końca listopada drogowcy przebudują nawierzchnię fragmentu ul. Piłsudskiego
- Ulica Piłsudskiego to jedna z najważniejszych dróg w mieście, przy której kończymy duży projekt związany z rewitalizacją siedmiu kamienic, do których już wprowadzają się nowi mieszkańcy. Jednocześnie chcemy przebudować tę ulicę, aby w czasie nawalnych deszczów nie dochodziło do podtopień, które od wielu lat stanowią problem tej ulicy - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
 
45 dni na wykonanie wszystkich robót budowlanych
Przebudowę nawierzchni ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Piekarskiej będzie realizowała wyłoniona w przetargu firma ZRD Orfin z Radzionkowa. Wykonawca będzie miał 45 dni na wszystkie roboty budowlane, które obejmą: przebudowę jezdni, zjazdów do posesji i wejść do budynków oraz chodnika. W ramach zaplanowanych prac powstanie także ciąg pieszo-rowerowy, jak również wymienione zostaną studnie rewizyjne, ściekowe i teletechniczne.
 
Będą utrudnienia drogowe
 
Na czas prowadzonych robót na ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Piekarskiej zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Roboty będą wykonywane etapami z podziałem na prawą stronę jezdni (numery nieparzyste), a następnie lewą stronę (numery parzyste) oraz na roboty w jezdni i chodniku. Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmian w organizacji ruchu.
 
Trwa opracowanie dokumentacji technicznej odcinka od ul. Matejki do ul. Chrobrego
 
W listopadzie 2022 roku zostały podpisane umowy pomiędzy Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym oraz konsorcjum firm: MT-ECO Sp. z o.o. z Imielina i JUSTMAR Turczyński Marcin z Chełma Śląskiego na przebudowę dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego. Inwestycja pozwoli ograniczyć problem zalewania ul. Piłsudskiego w czasie nawalnych deszczów. Na realizację wartej prawie 45 mln zł inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 30 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.
 
Zgodnie z umową, wykonawca ma 36 miesięcy na realizację całej inwestycji, co oznacza, że powinna się ona zakończyć do końca 2025 roku. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej, która po akceptacji gminy umożliwi staranie się wykonawcy o niezbędne pozwolenia umożliwiające rozpoczęcie robót budowlanych. Następnie wykonawca przystąpi do realizacji prac obejmujących przebudowę sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową podziemnego zbiornika retencyjnego oraz układu drogowego wzdłuż ulicy Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Chrobrego. Inwestycja obejmie również przebudowę tych skrzyżowań i ulicy Matejki od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ul. Szkolnej oraz budowę sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej w pasie drogowym ul. Piłsudskiego-Matejki.
 
Inwestycja pn. „Przebudowa dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki oraz pl. Sobieskiego w Bytomiu” będzie realizowana ze środków budżetu miasta oraz z dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowy Fundusz Polski Ład w kwocie 30 mln zł. Z kolei łączny koszt tej inwestycji to 44 mln 948 tys. 505 zł - z czego zakres Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obejmuje kwotę 41 mln 148 tys. 659 zł, zaś BPK Sp. z o.o. - 3 mln 799 tys. 845 zł.
 
Źródło: UM Bytom