WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

20.07.2022Bytom jest coraz bardziej zielony!

 
Do końca sierpnia potrwają prace związane z nowymi nasadzeniami roślin wieloletnich. Ekipy pracowników działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów można było już spotkać m.in. przy ul. Miarki na wjeździe w ul. Chorzowską oraz na wysepce przy ul. Rostka.
 
Pracownicy pojawią się także przy ul. Witczaka (od numeru 18 do 34), gdzie na obszarze około 140 mkw. obejmującym pasy zieleni przydrożnej, będą sadzić rudbekię błyskotliwą, rozplenicę japońską czy pięciornika krzewiastego Red Ace. Pomarańczowe róże i niebieskie szałwie omszone zasadzone zostaną na skwerze przy ul. Głowackiego 6. Powstaną tam dwa klomby po 20 mkw.
Na miejskie tereny powracają rośliny z babcinych ogródków. - To sprawdzone gatunki urozmaicające bioróżnorodność zielonych enklaw w mieście. Będziemy je sadzić na pl. Jana w Stolarzowicach. Do tych gatunków należą: dereń Syberian Pearls, czerwono kwitnący pigwowiec Nicoline, liliowce i krwawniki. Łącznie obsadzone zostanie około 240 mkw. - mówi Gabriela Kadłubek z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
 
Ładniejszy będzie też mały skwer przy ul. Zabrzańskiej w okolicy nr  67, gdzie na około 18 mkw. posadzona zostanie lawenda wąskolistna, berberys czy irga.
 
Rośliny, które zniosą wiele
 
Nowe nasadzenia pojawią się  też w Łagiewnikach. Na skrzyżowaniu ul. Krzyżowej i Świętochłowickiej zaplanowano posadzenie tawuły japońskiej Golden Carpet, perowski łobodolistnej. Jak zaznaczają miejscy ogrodnicy, są to rośliny odporne na trudne miejskie warunki.
 
Zmieni się też otoczenie jednego z najstarszych zabytków Bytomia - krzyża pokutnego przy ul. Św. Cyryla i Metodego, przy którym posadzona zostanie surfinia Vistabella, ipomea o bordowych liściach.
 
Nasadzenia pojawią się także na rondzie przy ul. Celnej, gdzie żwirowa opaska zostanie zastąpiona żółtymi i czerwonymi berberysami, przy ul. Jagodnik i w pasie drogowym przy ul. Olimpijskiej, gdzie zostaną posadzone róże.
 
Planowane do nasadzeń egzemplarze są dobrane pod względem gatunkowym, tak by były atrakcyjne w różnych porach roku pod względem wizualnym i dostosowane do istniejących warunków glebowych, nasłonecznienia i odporności na suszę.
 
Nowe nasadzenia pojawią się także:
  • przy ul. Krakowskiej - uzupełnienie żywopłotu, ligustr pospolity, tawuła, klomb z różowym pięciornikiem Pink Beauty i żółtą rudbekią,
  • przy ul. Witczaka /Siemianowickiej - pojawią się nasadzenia kwitnących bylin i kolorowych krzewów, częściowo usunięte zostaną rozrośnięte stare krzewy i powstanie klomb złożony z  perukowca podolskiego, perowski łobodo listnej i trzmieliny na pniu,
  • przy Urzędzie Stanu Cywilnego - dosadzenie cisów wzdłuż chodnika i hortensji,
  • na wysepce przy ul. Wrocławskiej/Chrzanowskiego - nasadzenia hortensji, rozplenicy japońskiej, koleusa o ciemnych czerwonych liściach,
  • na skwerze Kobierskiego - uzupełnienie nasadzeń o hortensję krzewiastą, funkie, powojniki bylinowe pachnące, obsadzenie skarp roślinami pnącymi,  różowymi i czerwonymi powojnikami oraz rdestówką Auberta,
  • wysepka przy ul. Piłsudskiego/Woźniaka - nasadzenia rozplenicy japońskiej, trzmieliny i surfinii.
 
Źródło: Urząd Miasta Bytomia