WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.02.2023Gliwice: Centrum Przesiadkowe w ogólnopolskim konkursie


fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach

Nowoczesne, otwarte w grudniu 2022 roku Centrum Przesiadkowe, zostało nominowane w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Projekt został uznany za jedną z najciekawszych inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich i bierze udział w internetowym głosowaniu.
 

Na Centrum Przesiadkowe można oddać głos na stronie Polskiej Agencji Prasowej, organizatora konkursu: https://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa/kategoria/inwestycja-z-perspektywa/gliwice-zachodnia-brama. Jedna osoba może zagłosować kilkukrotnie. Konkurs potrwa do godz. 16.00 w piątek 10 lutego.
Wśród nominowanych jest 187 inwestycji z całej Polski. Centrum Przesiadkowe to komunikacyjne serce Gliwic, które skupia wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu. CP podniosło standard obsługi i usprawniło przemieszczanie się podróżnych. Projekt dofinansowano niemal 129 mln zł ze środków EFRR w ramach RPO WSL 2014–2020.
 
W ramach inwestycji powstał między innymi nowy dworzec autobusowy z zadaszeniem wraz z budynkiem głównym, budynkiem pomocniczym i tunelem. Nowoczesny kompleks obiektów z charakterystycznymi srebrnoszarymi „falami” zadaszeń i odnowioną ponadstuletnią wieżą ciśnień w tle łączy transport koleją (w tym uruchamianą w perspektywie kilku lat Koleją Metropolitalną) z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także podróżnym miejsca postojowe dla samochodów, wygodną infrastrukturę rowerową oraz zaplecze komercyjne.

Przyjazny klimat w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewnia około 10 tys. roślin – między innymi 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy.