WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

20.07.2022Ciepła woda ze słońca dzięki przemysłowemu polu solarnemu w Gliwicach

Nowa instalacja, która zademonstruje możliwości wykorzystania przemysłowych paneli termicznych na dużą skalę, została uruchomiona na terenie gliwickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Dziś posłuży pracownikom zakładu do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przyszłości taka sama technologia będzie produkować ciepło ze słońca dla gliwiczan w powstającym Parku Zielonej Energii.
 
Instalacja będzie demonstracją i testem możliwości wykorzystania wielkoformatowych paneli słonecznych (w procesie przemysłowego podgrzewania wody użytkowej). W kolejnych latach ta technologia ma szansę stać się standardem służącym mieszkańcom miasta Gliwice na dużą skalę.  
Dziś głównym zadaniem małej farmy solarnej, uruchomionej przez PEC-Gliwice Sp. z o.o., jest podgrzewanie wody użytkowej na potrzeby socjalne pracowników zakładu. Instalację o łącznej powierzchni czynnej 60 m2 tworzą cztery termiczne panele słoneczne o powierzchni 15,5 m2 każdy. Są zdolne jednorazowo zapewnić ciepło do ogrzania nawet sześciu tysięcy litrów wody i w sprzyjających warunkach słonecznych wyprodukować do 0,2 MWh ciepła dziennie. 
Z przyjemnością wykonujemy kolejny krok w kierunku zwiększenia wykorzystania źródeł energii odnawialnej i ciepła odpadowego w naszym otoczeniu. Demonstrator paneli słonecznych, obok systemu odzysku ciepła odpadowego z kompresorów, jest drugą instalacją ciepłowni, która pozwoli na ograniczenie emisji CO2 – wskazuje Krzysztof Szaliński, prezes PEC-Gliwice Sp. z o.o.
 
Same kolektory solarne mają potencjał, by ograniczyć ją o 10 ton rocznie. Łącznie instalacje mogą wyeliminować ze środowiska nawet 400 ton CO2 w skali roku. Zaabsorbowanie takiej ilości wymagałoby zasadzenia nawet 57 tysięcy drzew. 
Niedługo taka przyjazna środowisku infrastruktura, wykorzystująca doświadczenia z demonstracji małej termicznej farmy solarnej PEC, znajdzie swoje zastosowanie w Parku Zielonej Energii. Jego budowę zaplanowano na najbliższe lata, a w ramach tej inwestycji, już w 2023 roku zacznie powstawać instalacja termicznych solarów o mocy do 13,5 MWt. Będzie to najmocniejsza przemysłowa słoneczna instalacja tego typu, spośród wykorzystywanych przez polskie obiekty ciepłownicze. Przyczyni się do produkcji czystego ciepła, które będzie można przechowywać i wykorzystać w momencie największego zapotrzebowania mieszkańców. 
 
 
źródło:PEC-Gliwice