WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.04.2020Cieszyn bez aparatu do testów na koronawirusa? Zawiódł dostawca


W kilka dni po pojawieniu się patogenu SARS-COV2 w powiecie cieszyńskim wywołującego chorobę zakaźną COVID-19, Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński zdecydował się na zakup aparatu PCR dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie, w którym są leczeni nie tylko mieszkańcy tutejszego powiatu, ale i całego regionu. Do Cieszyna urządzenie miało dotrzeć najpóźniej w połowie kwietnia 2020 r.
 

Obecnie Szpital Śląski w Cieszynie bardzo potrzebuje nowoczesnego systemu inGenius, służącego m.in. do wykonywania badań na obecność koronawirusa, gdyż liczba przypadków zachorowań w województwie śląskim wciąż rośnie i to w zastraszająco szybkim tempie. 

Dostawcą aparatu PCR była firma medyczna z Piaseczna, która przyjęła zamówienie, po czym po kilku tygodniach wycofała się z niego nieoczekiwanie i z nieznanych powodów.

- Nadal podtrzymuję zakup tego typu aparatury diagnostycznej. Mamy za sobą finansowo wsparcie Władz Miasta Cieszyna, Bielska-Białej oraz Powiatów Bielskiego i Żywieckiego. Cieszę się, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami, odczuwamy również duże wsparcie ze strony naszych Mieszkańców. Chciałbym zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w znalezieniu odpowiedniego sprzętu medycznego dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Straciliśmy za dużo czasu, nasi mieszkańcy za długo już czekają na możliwość badań pod kątem zakażenia patogenem SARS-COV2, które będą mogli wykonywać w naszym Szpitalu, czyli tutaj na miejscu – mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Plik dźwiękowy: tk_ProkZaBrak%20PCR%20Cieszyn.mp3

Co ważne, po wygaśnięciu epidemii sprzęt będzie wykorzystywany do badań genetycznych, m.in. w kierunku gruźlicy, zakażeń atypowych płuc oraz będzie wykrywał mechanizmy oporności superbakterii.

Cena rynkowa zamówionego sprzętu medycznego wynosi ponad 400 tysięcy zł.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, foto: pixabay