WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.05.2023Cieszyn: POEZJOMAT W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ!


mat. Ondrej Kobza 
 

Przed cieszyńską kawiarnią literacką Avion pojawi się Poezjomat. Będzie snuć opowieści po czesku i po polsku. Osoby przechodzące obok kawiarni literackiej Avion w Czeskim Cieszynie napotkają nową atrakcję. Od wtorku 16 maja w tej przestrzeni będzie można posłuchać tzw. Poezjomatu, który rozbrzmiewać będzie dwudziestoma ścieżkami dźwiękowymi w postaci wierszy, piosenek i opowieści, nawiązującymi w różny sposób do czeskiej i polskiej części Cieszyna.

Poezjomaty od 2015 roku zaczął umieszczać w czeskich i zagranicznych miastach aktywista kulturalny Ondřej Kobza. “Szukamy autentycznych miejsc pełnych uroku, z interesującą historią i symboliką. Wszystko to łączy most nad rzeką Olzą" - wyjaśnia Kobza. "Chodzi o połączenie dwóch języków, dwóch kultur, dwóch narodów w jednym mieście. To samo w sobie stanowi bardzo ważny temat" - dodaje Kobza.

 
Cieszyński Poezjomat jest dwujęzyczny. "Obejmuje dzieła ważnych polskich i czeskich autorów, którzy swoją twórczość związali bezpośrednio z Cieszynem, albo, z szerszej perspektywy, z regionem historycznego Cieszyna" - mówi Kobza.
 
Pomysł na Cieszyński Poezjomat narodził się przy współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. „W ubiegłym roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę wydania pierwszego zbioru poezji polskiego poety wszechczasów Adama Mickiewicza” – wyjaśnia Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego. „W nawiązaniu do tego wpadliśmy na pomysł, aby poprzez poezję wyrazić więź naszych narodów, w miejscu, gdzie ta więź jest najsilniejsza, w Cieszynie, przy moście na rzece Olzie. Jednocześnie chcieliśmy pokazać różnorodność i bogactwo kulturowe tego regionu – dodaje.
 
Wielkie podziękowania należą się Fundacji Volens, która w dużym stopniu uczestniczyła w finansowaniu projektu i pisarce Renacie Putzlacher, która opracowała polską część dramaturgii. W przygotowaniach czeskiej części uczestniczył poeta Ivan Motýl.
 
Poezjomat zabrzmi po raz pierwszy przed kawiarnią literacką Avion w Czeskim Cieszynie we wtorek 16 maja o godzinie 15:00. W uroczystości uruchomienia Poesiomatu wezmą udział Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Czeskiego Cieszyna Karel Kula, autor projektu Ondřej Kobza, przedstawiciel Fundacji Volens Mariusz Chybiorz i inni goście.

Więcej informacji o projekcie: www.poesiomat.cz