WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

07.08.2022Czy na rynku pracy w Gliwicach łatwo o znalezienie pracy dodatkowej?

 
Gliwice to jedno z najważniejszych miast aglomeracji górnośląskiej. Przede wszystkim oferują zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i osobom zainteresowanym przeprowadzką dostęp do bardzo atrakcyjnych ofert pracy. 
 
Górny Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w kraju. Region, który jeszcze do niedawna kojarzył się głównie z kopalniami i przemysłem ciężkim, obecnie przeżywa okres intensywnej transformacji. Stawia przede wszystkim na innowacyjny przemysł, rozwiązania IT i sektor usług. Jednym z najważniejszych miast konurbacji są Gliwice. W tym artykule przyjrzymy się bliżej sytuacji na lokalnym rynku pracy i udzielimy odpowiedzi na pytanie, w jakich obszarach uda się najłatwiej znaleźć pracę dodatkową.
 
Gliwice – świetne miasto do życia
Od wielu lat Gliwice zajmują wysokie pozycje w rankingach porównujących najlepsze gminy do życia dla ich mieszkańców w całym kraju. To także najbogatsze miasto w całym województwie śląskim – zarobki samorządu wynoszą aż 6 540,26 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to o blisko 600 zł więcej niż w zajmujących drugie miejsce w rankingu Katowicach pełniących jednocześnie funkcję stolicy regionu.
 
Doskonałe położenie i infrastruktura sprawiają, że Gliwice są także często wybierane przez inwestorów, w tym największe międzynarodowe podmioty. Miasto według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego zamieszkuje obecnie 177 049 osób. Jest również siedzibą powiatu gliwickiego liczącego 115 540 mieszkańców.
 
Tym samym Gliwice są jednym z najważniejszych ośrodków w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – związku metropolitarnym zrzeszającym 41 gmin, w tym 26 gmin miejskich, zamieszkuje łącznie 2 250 000 osób.
 
Niska stopa bezrobocia i rozwijający się rynek
Województwo śląskie należy do jednego z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów kraju. Przekłada się to oczywiście z jednej strony na niską stopę bezrobocia, a z drugiej na wysokość zarobków, na które mogą liczyć osoby aktywne zawodowo. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia w województwie śląskim wyniosła w maju 2022 roku 4,0%. Jest więc zdecydowanie niższa od średniego bezrobocia w kraju (5,1%). W samych Gliwicach bezrobocie jest jednak zdecydowanie niższe i wynosi zaledwie 2,9%. Pod tym względem miasto znacząco wyprzedza chociażby sąsiadujące z nim Zabrze (4,8%).
 
Za dobrą sytuację na lokalnym rynku pracy odpowiadają oczywiście aktywne na rynku podmioty gospodarcze. Pod tym względem Gliwice również stanowią jeden z najważniejszych punktów całej aglomeracji. Łącznie w województwie śląskim działa ok. 340 tysięcy firm. Co dziesiąta z nich jest zarejestrowana w Katowicach. Drugie miejsce zajmuje położona na północy województwa Częstochowa, w której mieści się ponad 20 000 działalności, trzecie Bielsko-Biała z 19 tysiącami przedsiębiorstw, a czwarte Gliwice, w których zarejestrowano ok. 16 000 firm.
 
Gdzie szukać pracy w Gliwicach?
Tak dobra koniunktura i atrakcyjność lokalnego rynku pracy sprawiają, że najlepsze oferty pracy nie trafiają do Powiatowego Urzędy Pracy, który mieści się przy placu Inwalidów Wojennych 12. Jeżeli chcesz poznać najnowsze oferty pracy w Gliwicach – GoWork umożliwi ich łatwe wyszukiwanie. Bez trudu znajdziesz zarówno zatrudnienie na pełen etat i umowę i pracę, jak i zajęcie dorywcze lub dodatkowe. Dobrym pomysłem będzie stworzenie alertu, który automatycznie poinformuje Cię drogą mailową o pojawieniu się oferty spełniającej Twoje kryteria. Kolejną interesującą funkcją serwisu jest możliwość zapoznania się z profilem konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu błyskawicznie ustalisz, czy podane w ogłoszeniu informacje są wiarygodne i co na temat podmiotu sądzą inne osoby, w tym przede wszystkim byli i aktualni pracownicy.
 
W jakich zawodach najłatwiej o znalezienie pracy?
Jak widać, znalezienie zatrudnienia w Gliwicach i okolicach miasta nie powinno stanowić zbyt dużego problemu. Oczywiście duży wpływ na rezultat poszukiwań będzie miał jednak konkretny zawód. Im bardziej jest poszukiwany i im mniej kandydatów spełnia kryteria pracodawców, tym łatwiej o zmianę pracy. Jakie zawody są deficytowe w przypadku Gliwic?
 
Architekci i urbaniści, 
Betoniarze i zbrojarze, 
Biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, blacharze i lakiernicy, 
Fotografowie, 
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, 
Geodeci i kartografowie, 
Inspektorzy nadzoru i inżynierowe budownictwa, 
Kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
Krawcy i pracownicy produkcji odzieży, 
Lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, 
Operatorzy aparatury medycznej, 
Operatorzy obrabiarek skrawających, 
Pomoce kuchenne, kucharze, kelnerzy,
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
Specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, 
Ślusarze, 
Tapicerzy, 
Technicy budownictwa.
 
Nadwyżka kandydatów nie dotyczy przy tym wielu grup zawodowych. Barometr zawodów wskazuje jedynie filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców oraz pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.
 
Ile uda Ci się zarobić w Gliwicach?
Rzecz jasna najlepszą motywacją do podjęcia zatrudnienia są wysokie zarobki. Gliwice pozwolą natomiast uzyskać naprawdę atrakcyjną pracę. Oczywiście koniec końców to, na jaką pensję będziesz mógł liczyć, zależy od charakterystyki konkretnego stanowiska, standardów panujących w przedsiębiorstwie, a także Twoich kompetencji, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Warto jednak przyjrzeć się również danym statystycznym. Wynika z nich, że średnie zarobki w Gliwicach ustępują w województwie śląskim jedynie tym osiąganym przez osoby zamieszkujące w Katowicach. Przeciętnie wynagrodzenie na Śląsku wyniosło według danych Urzędu Statystycznego w Katowicach 6583,61 zł brutto. Było więc wyższe od średniej krajowej, plasującej się na poziomie 6 tys. 399 zł brutto.
 
Kto zarabia najlepiej? Oczywiście specjaliści runku IT. Co ważne: na wysokie zarobki mogą liczyć nie tylko osoby z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami, ale również początkujący kandydaci aplikujący na stanowiska juniorskie.
 
Źródło: materiał sponsora