WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

31.08.2022Do Chorzowa wracają rowery miejskie!

 
Od 1 września chorzowianie znów będą mogli korzystać z Roweru Miejskiego. Usługi operatorskie, tak samo jak w poprzednich latach, będzie świadczyć firma Nextbike. W ramach podpisanej umowy  345 jednośladów III generacji zostało przekształconych na rowery IV generacji. Sezon "KajTeroz" planowo ma trwać do końca listopada.
 
Umowa z firmą Nextbike jest  realizowana w kilku etapach. W ramach pierwszego, 345 rowe­rów III generacji zostało przekształconych na pojazdy IV generacji. To najbardziej kosztochłonne prace, a ich wykonanie było konieczne, by jednoślady spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzy­stać w przyszłości.
 
W drugim etapie firma bę­dzie świadczyć usługę ope­ratorską polegającą na zarzą­dzaniu i utrzymaniu systemu KajTeroz, jego komplekso­wym serwisie i magazynowa­niu jednośladów. Ostatni etap to poddanie rowerów posezonowej kon­serwacji.
 
- Rowery zostały odpowiednio zabezpieczone oraz wyposażone w nowe hamulce i moduły GPS. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, ale zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze. Liczę na to, że dzięki tym zmianom, będzie mniej kradzieży i aktów wandalizmu, a więcej radości z jazdy – mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.
 
Modyfikacje jednośladów pozwolą mieszkańcom na  wygodniejsze korzystanie z systemu.
– Najważniejsza zmiana dla użytkowników to przeniesienie blokady roweru na sam pojazd. Stacje oraz stojaki znane użytkownikom z poprzednich lat wciąż pozostają w Chorzowie, jednak przeszły one modyfikacje i teraz służą jako wyznaczenie miejsca zwrotu i dodatkowe wsparcie roweru. Sam mechanizm blokady znajduje się na tylnym kole – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike Polska.
 
Po wypożyczeniu roweru poprzez zeskanowanie kodu QR aplikacją Nextbike zamek otworzy się automatycznie, natomiast przy zwrocie roweru wystarczy zamknąć blokad. Dzięki przekształceniu pojazdów, w przyszłym sezonie chorzowski Rower Miejski mógłby się stać częścią Roweru Metropolitalnego.
- Powrót rowerów miejskich do Chorzowa to bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że chorzowskie wypożyczalnie mają ogromne znaczenie komunikacyjne dla centrum Metropolii. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy wystartować z naszym własnym systemem, czyli Rowerem Metropolitalnym. Będą to również rowery IV generacji, które dają użytkownikom większą swobodę. Chorzów już teraz wchodzi w IV generację, więc można powiedzieć, że będzie prekursorem w Metropolii w tym zakresie – mówi Kazimierz Karolczak Przewodniczący Zarządu GZM.
 
Od 1 września mieszkańcy będą mogli korzystać z 345 jednośladów rozmieszczonych na 45 stacjach. Rowery Kajteroz dostępne są tylko w Chorzowie, a rowerami z okolicznych miast można podróżować po Chorzowie jednak nie można ich tu zwracać. System umożliwi zwrot roweru przez całą dobę, we wszystkie dni tygo­dnia.
 
Źródło: Urząd Miasta Chorzowa