WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

08.04.2020Dwa "wymazobusy" i nowa karetka. W Bielsku-Białej miasto i powiat razem dokładają się do walki z koronawirusem

 


Dzisiaj zobaczycie je na ulicach Bielska-Białej i powiatu bielskiego! Dwie karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, które będą zajmowały się pobieraniem wymazów od mieszkańców podejrzanych o zarażenie koronawirusem.

 

„W walce z epidemią koronawirusa liczy się czas. Aby skrócić oczekiwanie na wyniki badań postanowiliśmy z Jarosławem Klimaszewskim, prezydentem Bielska-Białej współfinansować 2 wymazobusy, które będą pobierały próbki od naszych mieszkańców”- mówi Andrzej Płonka, starosta bielski.

Plik dźwiękowy: plonka%20wymazobus.mp3

Zespół będzie się składał z ratownika medycznego - kierowcy ambulansu i pielęgniarki. Pracownicy zostali przeszkoleni w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

„Na już mamy do pobrania wymazy od 500 mieszkańców”- dodaje Wojciech Waligóra, dyrektor pogotowia.

Brakuje służb do pobierania próbek, które są potem analizowane w laboratoriach. Skutki są takie, że na samo badanie, a potem jego wynik czeka się bardzo długo. Pomysł wydzielenia dwóch "wymazobusów" był konsultowany z bielskim sanepidem. Wciąż rośnie liczba zakażonych mieszkańców i są takie potrzeby. 

 

To nie jedyna forma wspólnych działań samorządów. Miasto Bielsko-Biała i Powiat Bielski złożyły się na nową karetkę dla Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Volkswagen Crafter z pełnym wyposażeniem medycznym jest już zarejestrowany, jutro wyjedzie na ulice. Pojazd będzie stacjonował w Wilkowicach i będzie obsługiwał miasto oraz południową część powiatu.

 

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej