WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.08.2020GDDKiA Katowice: Działań doraźnych na DK94 w Boniowicach nie będzie. Przebudowa skrzyżowania w 2022/2023 roku!

 
Nie skończy się prędko drogowy koszmar mieszkańców Boniowic (pow. tarnogórski) i okolic, którzy od lat zabiegają o przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania ul. Gliwickiej z ul. Bytomską w ciągu Drogi Krajowej nr 94. Bardzo często dochodzi tam do groźnych wypadków – także śmiertelnych!
 
W minioną niedzielę (23 września) na skrzyżowaniu w niewielkich Boniowicach – na trasie nr 94 prowadzącej z Pyskowic do Zabrza zginął motocyklista. Kilka dni temu doszło do kolejnego groźnego wypadku. I tak już od wielu lat. Okoliczni mieszkańcy, którzy korzystają z feralnego skrzyżowania boją się, bo ryzyko wypadki – jak sami twierdzą – jest tam bardzo duże. 
- Przejeżdżam to skrzyżowanie w kierunku Zbrosławic z duszą na ramieniu. Nie wiem co się stanie – czy ktoś zdąży przejechać czy ktoś się zagapi, bo jest zamyślony. Jest obawa – o wszystkich. O tych, których nie znam i tych, których znam – mówi nam Mariola Lizoń, sołtys Boniowic.
 
Plik dźwiękowy: sos_soltyska.mp3
 
Kobieta od 2013 roku wysyła pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o interwencję i rozwiązanie tego problemu. Z informacji, które nam sołtys Boniowic przykazała wynika, że skrzyżowanie w tym miejscu ma zostać przebudowane w rondo.
- Zapewniano mnie, że nastąpi to w okolicach 2021 roku – dodaje Mariola Lizoń.
 
Z informacji, które uzyskaliśmy w katowickim oddziale GDDKiA wynika jednak, że inwestycja może się opóźnić. Jej rozpoczęcie - na chwile obecną - planowane jest na lata 2022 / 2023. 
- Na te opóźnienia wpływ miał podział nieruchomości, który wynikał z dokumentacji. Cały czas rozszerzano zakres o nowe rzeczy. Jesteśmy na etapie zakończenia tych podziałów - to jest bardzo ważna informacja. Chcemy w tym roku uzyskać zgodę na realizację inwestycji drogowej. To jest dokument niezbędny do rozpoczęcia tej inwestycji. Postępowanie przetargowe też trwa określony czas, więc szacowany termin rozpoczęcia inwestycji to lata 2022 / 2023 - mówił nam Marek Prusak rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.
 
 
Zapytaliśmy czy jest szansa na tymczasowe rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Boniowicach. Okoliczni mieszkańcy nie powinni mieć złudzeń – nic na razie się nie zmieni.
- Naprawdę nie jest tak, że posiadamy środki i nic się nie dzieje. Ilośc srodków na poprawę bezpieczeństwa jest ograniczona. W ramach tych środków które mamy, staramy się wydawac je tak, aby efekty i korzyści były największe. Zawsze warto  podejmowac wszelkie działania , krtórwe poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego, natomiast jeżeli zadanie inwestycyjne jest na tak zaawansowanym etapie – to nie ma środków finansowych na działania doraźne – dodaje Prusak.
 
Mieszkańcy Boniowic i okolic są załamani. Od lat doświadczają na tym skrzyżowaniu ludzkich drmatów. Sami też boją się tamtędy przejeżdżać. 
 
Plik dźwiękowy: sos_ludzikizboniowic.mp3
 
Po publikacji materiału i nagłośnieniu sprawy mieszkańcy Boniowic ustosunkowali się do wypowiedzi rzecznika katowickiej GDDKiA. Twierdzą, że niedaleko – na pobliskim skrzyżowaniu w ciągu przebiegającej obok Drogi Krajowej nr 78 - podjęto działania doraźne, by zmniejszyć kolizyjność skrzyżowania.
 
Tam się da, a tu się nie da? Zastanawiają się mieszkańcy Boniowic. 
 
TEMAT NIE JEST ZAMKNIĘTY. SŁUCHAJCIE INFORMACJI RADIA CCM!