WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.11.2022Gliwice: Otwieramy Centrum Przesiadkowe!

 
Oprowadzanie po kompleksie z przewodnikiem, wystawa nowoczesnych i zabytkowych autobusów, symulatory jazdy samochodem i przegubowcem, próba motoryzacyjnych umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy, a dla dzieciaków – to, co najlepsze: gry, zabawy, konkursy i… muzyczna petarda, czyli koncert-niespodzianka! 10 grudnia w imprezowo-świątecznej atmosferze oficjalnie „odpalamy” start gliwickiego Centrum Przesiadkowego. Zaczynamy o godz. 14.00, na placu peronowym przed budynkiem głównym CP, od strony ul. Składowej. Nie może Was tam zabraknąć!
 
Nowoczesne, ogromne, wyczekiwane, wzniesione na tyłach dworca PKP Centrum Przesiadkowe w Gliwicach jest gotowe. Od grudnia połączy transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także wygodną infrastrukturę rowerową. Kompleks jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób niedowidzących i niewidzących. Jego budowa trwała 27 miesięcy i pochłonęła około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. 
 
Jak powstawało Centrum Przesiadkowe? Jakie ciekawe rozwiązania w nim zastosowano?
 
Okazją do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania zainteresowanych będzie zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem, organizowane 10 grudnia między godz. 14.00 a 16.00, co pół godziny, w 4 grupach. Zapisy chętnych ruszą 1 grudnia na tworzonej przez miasto stronie: http://otwieramycp.gliwice.eu.
 
Co przygotowaliśmy na oficjalny start Centrum Przesiadkowego?
 
10 grudnia nie będzie mogło zabraknąć mocnych komunikacyjnych akcentów! Wielbicielom motoryzacji przez duże „M” powinna przypaść do gustu prezentacja zabytkowych i nowoczesnych autobusów na placu peronowym przed budynkiem głównym CP, od strony ul. Składowej. Zobaczymy i sprawdzimy od środka: niebieskiego ikarusa 280, zabytkowego peerelowskiego „ogórka”, czyli jelcza 043 oraz charakterystycznego jelcza M11, a także nowoczesne „elektryki” i autobusy zasilane wodorem. Przed budynkiem głównym CP staną też symulatory jazdy samochodem i przegubowcem. Dodatkowo stoiska informacyjne uruchomią: organizator komunikacji zbiorowej w regionie, czyli Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz wykonawcy kompleksu – PRUiM i Mostostal Zabrze GPBP SA. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach „zaparkuje” na kilka godzin w budynku głównym CP, oferując małym i dużym czytelnikom książki na drogę. Dostaną je ci, którzy poprawnie odpowiedzą na zagadki związane z tematyką bezpieczeństwa w podróży i środków transportu. W bibliotecznej strefie nie zabraknie też kolorowanek, książeczek i gier memo oraz warsztatów sklejania kartonowych modeli autobusu.
 
Na parkingu dla autobusów ZTM, usytuowanym w sąsiedztwie wjazdu od strony ul. Składowej, ma działać strefa bezpiecznej jazdy samochodem przygotowana przez jedną ze szkół nauki jazdy z Gliwic. Skorzystanie z niektórych atrakcji będzie wymagało posiadania i pokazania prawa jazdy kat B. Chętni, spełniający te warunki, będą mogli doświadczyć m.in. kontrolowanego poślizgu tylnej osi w pojeździe wyposażonym w troleje i poddać się testowi stewarda na płynność jazdy. Wszyscy fani motoryzacyjnych nowinek będą mieli okazję zasiąść w symulatorze zderzeń pokazującym, jakie siły działają na pojazd i kierowcę podczas kraksy, nawet przy niewielkiej prędkości. Dzięki alkogoglom symulującym widzenie w stanie upojenia alkoholowego będzie można przekonać się z kolei, jak reagują zmysły kierowcy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. O tym, jak właściwie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych przypomną strażnicy z gliwickiej Straży Miejskiej.
 
Od godz. 16.00 szykują się konkursy i zabawy dla dużych i małych. Równo z godz. 17.00 rozpocznie się muzyczny koncert-niespodzianka. Świetna zabawa – gwarantowana! 
 
Źródło: UM Gliwice