WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.12.2022Gliwice: W Domu Pomocy Społecznej na Sikorniku ma powstać strefa chilloutu dla seniorów!

 
Zofia, Barbara, Julia i trzy Wiktorie z V LO po raz kolejny postanowiły zrobić coś dla gliwickich seniorów. W czasie wolnym od zajęć wymyśliły strefę chilloutu dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku. Powstanie tam przytulna przestrzeń wypoczynkowa.
 
Pokój ma być jasny i zaciszny. Będzie w nim można wypocząć, poczytać książkę, od- dać się refleksji, porozmawiać czy pograć w ulubione gry. Na pomysł sprawienia takiej niespodzianki seniorom DPS przy ul. Derkacza wpadły uczennice klasy 3E V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga: Wiktoria Karolczyk, Zofia Domańska, Wiktoria Dacyna, Barbara Fabian, Julia Wolny i Wiktoria Hajdas. Pomysł przedstawiły Ewie Trybalskiej, nauczycielce chemii w V LO i jednej z opiekunek Szkolnego Koła Wolontariatu. Efekt? – machina ruszyła i „Strefa Chilloutu dla Seniora” już się tworzy.
– Dziewczynki mnie zaskoczyły i ucieszyły swoim pomysłem. Chcą przekształcić korytarz DPS „Nasz Dom” w przytulną przestrzeń, w której pensjonariusze mogliby pograć w karty, scrabble czy bilard holenderski. Będzie to miejsce z wygodnymi i estetycznymi meblami, utrzymaną w ciepłych tonacjach fototapetą i ładnymi lampami. Wspólna przyjazna przestrzeń z pewnością umili mieszkańcom pobyt w placówce. Projekt realizujemy w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” i programu „Samo_rządzi!”, której partnerem jest Fundacja BGK – mówi Ewa Trybalska.
 
To nie pierwsza akcja dla seniorów z „Naszego Domu” przy ul. Derkacza przygotowana przez V LO. Liceum opiekuje się placówką przy różnych okazjach, m.in. organizowało zbiórkę ciepłych skarpet i rękawiczek, przygotowało akcję z okazji Dnia Kobiet „Babeczki dla Babeczek” i Antycovidowe Ciasteczka Świąteczne. Szkoła współpracuje też z seniorami w organizowaniu różnych wspólnych akcji.
– Wspólnie z koleżankami chętnie angażujemy się w wolontariat. W naszym liceum bardzo dużo osób udziela się charytatywnie i czynnie działa w Szkolnym Kole Wolontariatu. Organizowane są liczne akcje, z którymi trafiamy bezpośrednio do potrzebujących. Pragnąc wywołać uśmiech na twarzach mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom”, wpadłyśmy na pomysł, aby stworzyć Strefę Chilloutu – przytulny kącik, gdzie będą oni mogli wspólnie spędzać czas. Nasz projekt skierowany jest do seniorów, gdyż są oni szczególną grupą osób, wymagającą wzmożonej opieki, ale też troski i zainteresowania – mówi Wiktoria Dacyna.
 
To jest pomysł! Możesz go wesprzeć!
 
Aby zrealizować projekt, dziewczyny zorganizowały publiczną zbiórkę za pośrednictwem strony internetowej pomagam.pl. Dotychczas udało się zebrać 5810 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na materiały budowlane i wyposażenie, bo prace remontowe biorą na siebie ich rodziny. Pomóc wciąż może każdy – firmy, przedsiębiorstwa, osoby prywatne.
 
W ramach prac zostanie wykonana ścianka działowa oddzielająca strefę chilloutu od ciągu komunikacji przeciwpożarowej, pomieszczenie będzie wyremontowane, umeblowane i oświetlone, wyposażone w gry i zabawy towarzyskie dla seniorów. Uczennice nawiązały już współpracę z pracownią architektoniczną B-project Group, która bezinteresownie, po konsultacjach z pracownikami DPS „Nasz Dom”, wykonała projekt i uzyskała niezbędne pozwolenia. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Jej zakończenie planowane jest na marzec 2023 r.
 
Źródło: UM Gliwice