WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.05.2022Gliwicki akademik „Rzepicha” dla uchodźców

 
Około 200 uchodźców z Ukrainy znajdzie schronienie w domu studenckim Politechniki Śląskiej „Rzepicha”. Uczelnia wyremontowała budynek i przy wsparciu sponsorów wyposażyła pokoje.
 
Politechnika Śląska od początku wojny w Ukrainie włączyła się w pomoc uchodźcom. Jedną z  form wsparcia jest  przygotowanie domu, w którym tymczasowe schronienie znajdzie około 200 osób – w piątek, 13 maja, oficjalnie otwarto wyremontowany akademik „Rzepicha”. W wydarzeniu wzięli udział: rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka oraz Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.
Politechnika od pierwszych dni konfliktu udziela wsparcia uchodźcom. Wykorzystujemy naszą infrastrukturę oraz możliwość zakwaterowania w akademikach i w domu asystenta, we wszystkich kampusach Politechniki Śląskiej. Ponieważ te potrzeby są znacznie większe zdecydowaliśmy, przywrócić do użytku akademik, który początkowo był wyłączony z eksploatacji – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
 
Aby przystosować obiekt do potrzeb nowych lokatorów odświeżono pokoje, wymieniono meble, materace i pościel.  
W Gliwicach to już kolejny ośrodek dla uchodźców z Ukrainy, tym razem otwarty przez Politechnikę Śląską. Uczelnia jest naszym partnerem w staraniach o zapewnienie godnych warunków naszym gościom z Ukrainy. Do tej pory w takich ośrodkach zorganizowanych przez miasto zakwaterowanie znalazło około 500 osób, w zasobach Politechniki w Gliwicach około 100 osób. Ten ośrodek będzie kolejnym, który będzie mógł przyjąć rodziny potrzebujące wsparcia – powiedziała Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.
 
Część wyposażenia domu studenckiego przekazał Caritas Diecezji Gliwickiej.
Politechnika Śląska zwróciła się do Caritasu z prośbą o wsparcie. Przekazaliśmy część materiałów, które pomogły w wyposażeniu budynku – materace, kołdry, pościel. Caritas Diecezji Gliwickiej cały czas świadczy działania pomocowe na rzecz uchodźców, rodzin i osób indywidualnych. Mamy Centrum Migracji i Uchodźców w centrali w Caritas Diecezji Gliwickiej i tam rejestrowane są osoby, które potrzebują wsparcia – mówiła Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.
 
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy wprowadzą się do domu studenckiego „Rzepicha” już w poniedziałek 16 maja. 
 
Źródło: UM Gliwice