WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.10.2023Gliwickie Centrum Edukacji Ekologicznej gotowe do otwarcia

Chcesz wziąć udział w niezwykłej lekcji ekologii? W Gliwicach to możliwe! W nowym Centrum Edukacji Ekologicznej już niebawem będzie można w atrakcyjny sposób uczyć się, jak chronić nasze środowisko naturalne i jak wspierać je na co dzień. Odwiedzenie nowej ekomiejscówki może okazać się dobrym sposobem na naukę, rozmowę ze specjalistami i ciekawe spędzenie wolnego czasu.
 
Centrum Edukacji Ekologicznej zostało utworzone przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO) w wyjątkowej lokalizacji. Mieści się przy ul. Rybnickiej 199A – na obszarze, który przed laty był kojarzony przez gliwiczan wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych. Dzięki licznym inwestycjom sporo się w tym miejscu zmieniło, m.in. wybudowano oczyszczalnię odcieków składowiskowych oraz zmodernizowano kompostownię, w której wytwarzany jest dobrej jakości polepszacz glebowy Vita Granum Gliwice. W pobliżu CEE funkcjonuje cieszący się dużą popularnością Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i punkt Drugie Życie Rzeczy. Nowa placówka świetnie uzupełni cały kompleks. 
 
W Centrum Edukacji Ekologicznej zobaczyć będzie można multimedialną wystawę i ekoprojekcje filmowe, przejść ciekawe ścieżki edukacyjne w towarzystwie edukatorów, a nawet… pospacerować po dachu. Na gości czekają miejsca wypoczynku i liczne atrakcje na dwóch placach zabaw. 
Wystawa przygotowana w Centrum Edukacji Ekologicznej składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami przedstawianymi przez przyjaznego robocika śMietka. Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling, o których można uczyć się na przykładzie naszego miasta. Zwiedzający dowiedzą się m.in., gdzie trafiają nasze odpady i jak można je powtórnie wykorzystać.
 
Po zwiedzeniu ekspozycji, warto udać się na spacer ścieżkami edukacyjnymi. Pierwsza prowadzi po zrekultywowanej części składowiska – na taras widokowy, z którego można oglądać teren instalacji przetwarzania odpadów. Druga wiedzie na dach obiektu, gdzie widać panoramę tej części miasta. To również doskonała okazja, by podziwiać uroki fauny i flory na terenie CEE – w „minizoo” mieszkają owce, najmniejsze kuce świata, „święte krowy” zebu oraz strusie emu. 
 
Dzieciom z pewnością spodoba się zadaszony plac zabaw – można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, powspinać się na ściance wspinaczkowej, rozegrać mecz tenisa stołowego czy koszykówki. Pod chmurką czekają: amfiteatr, bujaki w kształcie zwierzaków, śMietkowy tunel, bulle oraz szachownica XXL.
 
Gliwiczanie będą mogli bezpłatnie odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej w ramach Tygodnia Otwartego: od poniedziałku – 30 października do soboty – 4 listopada. 
Dla komfortu gości podczas Tygodnia Otwartego wyznaczono dwie tury zwiedzania każdego dnia (z wyjątkiem środy 1 listopada):  o godz. 10.00 i 13.00. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, pracownicy PZO proszą o telefoniczną rezerwację terminu pod nr tel. 532 561 728 lub adresem e-mail: cee@pzogliwice.pl. 
 
Z początkiem listopada na stronie pzogliwice.pl zamieszczony zostanie cennik oraz uruchomiony zostanie system biletowy, umożliwiający rezerwację i płatność online.
 
 
Źródło:www.gliwice.eu
fot. materiały PZO