WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

24.06.2020Górki Małe: Agonia kotki trwała kilka dni. Sprawca trzy razy strzelił do niej z wiatrówki

To była bestialska egzekucja – w okolicach Skoczowa ktoś strzelał kota z wiatrówki. Kotka cała we krwi doczołgała się do domu. Nie przeżyła. Wstrząśnięci właściciele zawiadomili Policję.


Sam fakt, że w kotce znajdowały się trzy śruty i nadal żyła, to cud. To, że doczołgała się do domu w takim stanie to kolejny. Ktoś postanowił zabawić się jej kosztem i tym samym skazał ją na śmierć.

„ Kotka była już staruszką, miała 14 lat, czasem chorowała i trzymała się blisko domu – mówi właścicielka zwierzęcia, Magdalena Gawlas z Górek małych - Godzinami wpatrywała się w dziurkę w ziemi czekając na gryzonia tudzież wygrzewała się na ganku."

Zuzia była kotem bardzo płochliwym wobec osób obcych, nie podchodziła nawet do kogoś obcego kto zaoferował jej coś do jedzenia. Być może ten instynkt samozachowawczy utrzymał ją przy życiu przez aż 14 lat- to jak na kota wychodzącego długo. Kilka lat wstecz miała już połamaną miednicę, do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach doszło do tego urazu.  

 Weterynarze robili co mogli. Na zdjęciach rentgenowskich widać trzy tkwiące w ciele pociski ze śrutu. Dożywająca spokojnej starości kotka zawsze swobodnie wychodziła z domu.

„ Czy teraz należy obawiać się o los innych zwierząt w okolicy?”  - zastanawia się Magdalena Gawlas:

Plik dźwiękowy: kot%201.mp3

Według Policji, wcześniej nie było zgłoszeń, aby na tym terenie strzelano do domowych zwierząt z wiatrówki.

„Wyjaśnieniem tej sprawy zajmują się kryminalni ze Skoczowa” – mówi aspirant Krzysztof Pawlik z Komendy Powiatowej w Cieszynie:

Plik dźwiękowy: kot%202.mp3

Rodzina z Górek Małych oplakatowała okolicę. Wyznaczyli nagrodę pieniężna za pomoc w ujęciu sprawcy.

Plik dźwiękowy: kot%20%203.mp3

Magdalena Gawlas liczy na ludzką wrażliwość. Jeżeli wcześniej bagatelizowano podobne przypadki, być może odezwą się osoby, które nagłośnią problem; uda się  namierzyć sprawcę i ustrzec kolejne potencjalne ofiary.

Policja przypomina, że za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 5 lat więzienia.


/zdjęcie poglądowe/

 

Foto: arch. prywatne M. Gawlas; pixabay.com