WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

30.10.2022Jak urządzić garaż? Kilka praktycznych porad

 
Często przydomowy garaż to nie tylko miejsce, gdzie parkuje się samochód, ale także przechowuje narzędzia, artykuły ogrodnicze i różne inne przedmioty, zwłaszcza, jeśli nie znalazły swojego miejsca w strefie mieszkalnej. Przestrzeń ta nierzadko służy również jako warsztat, w którym pasjonaci spędzają długie godziny. Z tego powodu, warto dobrze przemyśleć, w jaki sposób urządzić to wnętrze. Należy pomyśleć o bezpieczeństwie i komforcie cieplnym domowników, a więc wyborze wysokiej jakości bramy garażowej. Istotne są również wymiary takiego pomieszczenia, jego oświetlenie, a także wyposażenie. Jak urządzić garaż? Podpowiadamy. 
 
Wymiary garażu
 
Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania domu lub samego garażu, warto zastanowić się nad tym, w jakim celu chcemy wykorzystywać tę przestrzeń, aby jak najlepiej dobrać jej wymiary do naszych potrzeb. Standardowo minimalny metraż stanowiska parkingowego wynosi 2,5 x 5 m. Do tych wymiarów należy dodać minimum 0,3 m z każdej strony, aby móc swobodnie otwierać drzwi. W pomieszczeniu o takich rozmiarach nie będziemy mieli jednak możliwości stworzenia warsztatu czy wyznaczenia miejsca do przechowywania różnych akcesoriów. Dlatego większość inwestorów uwzględniając te aspekty, decyduje się na projekt znacznie większego garażu. 
 
Wybór bramy garażowej
 
Urządzając garaż niezależnie od tego, czy go remontujemy, czy dopiero projektujemy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwej bramy garażowej. To od niej zależy bezpieczeństwo i komfort cieplny w naszym domu. Warto więc postawić na modele, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. 1,3 W/(m²·K) - to norma, której nie powinny przekraczać. 
 
Klasa odporności na włamanie z kolei oznaczana jest w skali od RC1 do RC6, gdzie im wyższa wartość, tym lepiej zabezpieczone jest wnętrze, a brama garażowa stawia większy opór i trudniej jest ją sforsować. Obecnie producenci oferują nam kilka rodzajów skrzydeł, które różnią się między sobą budową, sposobem działania, estetyką, a także ceną. Dodatkowo nie wszystkie sprawdzą się w przypadku niewielkich posesji czy niskich nadproży garażu, dlatego aspekty te trzeba uwzględnić zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu. 
 
Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się bramy segmentowe, ponieważ sprawdzają się one niemal na każdej posesji. Nie wymagają wiele miejsca przed budynkiem i występują w wersji bocznej i górnej, dlatego łatwo jest je dopasować do aranżacji każdego domu. Dodatkowo mogą być wykorzystywane również na tych posesjach, gdzie garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Wiele osób decyduję się również na montaż modeli rolowanych, które podobnie jak brama segmentowa mogą być wykorzystywane niemal wszędzie. Ich zasada działania jest podobna do tej, którą obserwujemy w roletach okiennych. Zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z automatyką, dzięki czemu jest to bardzo wygodne rozwiązanie.  
 
Wśród pozostałych modeli bram garażowych, które obecnie znajdziemy na rynku, są uchylne i skrzydłowe. W tym pierwszym przypadku dolna część wysuwa się na zewnątrz, dlatego wymaga zagospodarowania pewnej przestrzeni nad garażem. W drugim zaś wrota otwierają się na zewnątrz budynku, dlatego wymagają sporego i równego podjazdu. 
 
Wyposażenie garażu
 
Urządzając garaż, warto pomyśleć, w jakim celu chcemy go wykorzystywać, ponieważ na tej podstawie musimy dobrać jego wyposażenie. Jeżeli ma nam służyć jedynie do parkowania samochodu i przechowywania artykułów sezonowych, wówczas możemy umieścić w nim regały wiszące, półki, a nawet szafy, w zależności od tego, jaką przestrzenią wewnątrz dysponujemy. Powinny być one umieszczone w taki sposób, aby gwarantowały kierowcy swobodny dostęp do auta z każdej strony.  
Z kolei osoby, które chciałyby w garażu stworzyć swój warsztat stolarski lub mechaniczny, powinny postawić na specjalny stół, najlepiej regulowany, aby można było przy nim pracować zarówno na stojąco jak i na siedząco, a także stalowe regały, na których będą mogli umieszczać niezbędne im przedmioty. W takiej sytuacji bardzo istotne jest również oświetlenie garażu. Jeżeli ma być wykorzystywany do precyzyjnych prac, poza reflektorem głównym z czujnikiem ruchu, powinniśmy kupić również lampy boczne.