WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.04.2020Juz są! 13 autobusów na gaz ziemny dla komunikacji powiatowej w Bielsku

 

 

 

W zajezdni bielskiego PKS/Komunikacji Beskidzkiej zaparkowało 13 nowych autobusów, zasilanych gazem CNG. Solarisy Urbino 12 CNG, wyprodukowane w Bolechowie pod Poznaniem zaczną wozić mieszkańców powiatu bielskiego w drugiej połowie maja. Teraz jest czas m.in. na rejestrację pojazdów oraz szkolenie kierowców i mechaników.

 

„Nowe autobusy są po prostu beskidzkie - dopasowane do tego terenu i naszych potrzeb, a przede wszystkim bardzo ekologiczne”- mówi Paweł Sadza, wiceprezes zarządu bielskiego PKS.

Plik dźwiękowy: sadza.mp3

Autobusy na sprężony gaz ziemny spalają ok. 43-45 m sześc.

 „Udało nam się wynegocjować, że każdy metr sześc. będzie kosztował 1,65 zł netto. Będzie to więc znacznie tańsze paliwo, niż dotychczas używane w naszym przedsiębiorstwie”- dodaje wiceprezes Sadza.

Wszystkie zamówione pojazdy są 12-metrowe, przewiozą jednorazowo w komfortowych warunkach 90 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, wi-fi, gniazdka na USB, mają przyciemniane szyby i są niskopodłogowe.

„Pojazdy są przyjazne pasażerom niepełnosprawnym, jest też miejsce dla psa- przewodnika osoby niedowidzącej”- mówi Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, właściciela przedsiębiorstwa.

W ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego Powiatu Bielskiego - zakup taboru autobusowego” zakupiono 26 autobusów na gaz CNG. Reszta pojazdów ma dotrzeć w drugim półroczu. Na inwestycję wartą 32 mln zł udało się pozyskać środki unijne w wysokości 22,6 mln zł.

Stacja do tankowania pojazdów będzie gotowa do połowy maja. W związku z tym, że PGNiG nie wywiązało się z umowy jej budowy, bielski PKS/Komunikacja Beskidzka wdrożyła alternatywne rozwiązanie.

 


Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej