WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.04.2023Katowice: Sztuczna Rawa na Rynku przejdzie remont!

 
Najbardziej widowiskowa fontanna na katowickim Rynku – tzw. sztuczna Rawa – przejdzie remont. Właśnie podpisana została umowa, aby w wakacje mieszkańcy mogli cieszyć się relaksem przy słynnej katowickiej Rawie. 
 
Sztuczna Rawa na Rynku ma już 8 lat. Niektórzy nie wyobrażają już sobie tego miejsca bez niej, ale gdy powstawała, budziła niemałe kontrowersje. Właśnie nadszedł czas na jej pierwszy poważny remont. Po prawie dekadzie funkcjonowania pojawiły się usterki, które należy naprawić. Dodatkowo fontanna znajduje się w bardzo uczęszczanym miejscu. Jest to także dosyć niezwykła konstrukcja, która jest narażona na erozję – znajduje się na poziomie gruntu – a taka budowla nie jest często spotykana. Oprócz tego niestabilny klimat w naszym kraju i narażenie na bardzo zróżnicowane warunki atmosferyczne – ulewy, śnieg, upały – mogą niekorzystnie działać na warstwę powierzchniową. W ramach remontu wymienionych ma być prawie 40 płyt granitowych.
 
Remont pozwoli na sprawniejszą pracę
- Sztuczna Rawa płynąca w samym centrum miasta jest jego niewątpliwą ozdobą. Wraz ze stojącymi nad nią palmami nadaje niesamowity klimat centrum Katowic w letnie miesiące. Co jakiś czas trzeba jednak przeprowadzić poważniejszy remont, ponieważ miejsce, w jakim ona się znajduje, jest bardzo eksploatowane. Po oględzinach i analizach zdecydowaliśmy wykonać go już teraz – tłumaczy Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej. 
 
Remont obejmie wymianę płyt, które zostały uszkodzone – zarówno w korycie, jak i wokół fontanny. Umowa na remont została podpisana 21.04. Wykonawca, czyli firma Silesia Invest, ma 5 tygodni na zakończenie prac. Koszt remontu to 75 tys. zł. 
 
Niezwykła fontanna na katowickim Rynku
 
Sztuczna Rawa to fontanna, która biegnie w śladzie rzeki Rawy. Jej budowę ukończono w 2015 r. Fontanna ma długość 87 m i szerokość 5,5 m. Posiada 7 kaskad. Kaskadę tworzą stopnie o wysokości 10 cm. Poziom wody pod dnem koryta wynosi 12 cm, a różnica poziomu początkowego i końcowego to 70 cm. Fontanna wyłożona jest płytami granitowymi polerowanymi oraz płomieniowanymi. Do jej pracy wykorzystywanych jest ok. 100 m3 wody w obiegu zamkniętym. 
 
Skąd pomysł sztucznej Rawy 
 
Sztuczna Rawa jest elementem jednej z części przebudowy Rynku. W tej części mieszkańcy mogą odpocząć w otoczeniu relaksującego dźwięku wody i otaczającej roślinności. Ma służyć przechodniom, aby zatrzymali się na chwilę. Znajdujące się tam ławki i leżaki zachęcają do tego. Przepływająca w fontannie woda wpływa uspokajająco na patrzącego, co w miejskich warunkach i przy szybkim tempie życia jest ważnym aspektem. 
 
Tzw. sztuczna Rawa powstała w ramach projektu przebudowy całej śródmiejskiej strefy między Rondem im. Gen. J. Ziętka a Rynkiem. Projekt wykonało konsorcjum dwóch firm – Biura Projektowo-Inżynierskiego Redan ze Szczecina, Biprokom z Krakowa i Eccone z Mikołowa. Wykonaniem zajęło się konsorcjum firm NDI, Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima. Koszt jej wybudowania wyniósł niewiele ponad 2,8 mln zł – w tej kwocie znajduje się żelbetowa konstrukcja, okładzina niecki fontanny z płyt granitowych, pompownia, automatyka, zasilanie. 
 
Fontanna jest otoczona roślinami, które nie tylko ozdabiają tę część Rynku, ale także poprawiają klimat poprzez oczyszczanie powietrza.  Znajdziemy tam m.in. brzozy, jarząby, róże, liliowce, a także trzcinnika ostrokwiatowego, kłosówkę miękką czy imperatę cylindryczną. Dodatkowo latem wokół Rawy ustawiane są egzotyczne palmy, co przenosi nas w wakacyjną atmosferę.
 
Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza