WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.10.2023Mieszkanie+ po gliwicku. Pierwsi lokatorzy na Zbożowej

„Mieszkanie+ po gliwicku” – konsekwentnie rozwijany program miejskiego budownictwa mieszkaniowego – od 4 lat trafia w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody. Do tej pory w programie oddano na wynajem 159 mieszkań komunalnych: 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a, 96 w czterech obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1, 3, 5 i 7 oraz 30 w budynku przy ul. Opolskiej 12. Kolejne gliwickie rodziny odebrały klucze do 21 miejskich „m” 13 października. To lokatorzy nowych budynków komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B i Zbożowej 9C–9D.
 
Jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania w charakterystycznych, biało-antracytowych budynkach przy ul. Zbożowej mają powierzchnię od ok. 37 m2 do ok. 65 m2. Wykonano je w standardzie „pod klucz”, czyli z uwzględnieniem odpowiedniego wykończenia (m.in. panele podłogowe, płytki ceramiczne, elektryczna kuchenka, zamontowana armatura oraz umywalka, wc i wanna), wymaganych instalacji i podłączenia do miejskiej ciepłowni. Mieszkania z trzech wyższych kondygnacji każdego budynku posiadają balkony. Te ulokowane na parterze wyposażono w tarasy. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska, a wynajmujący mają też do dyspozycji pomieszczenia wspólnego użytku, takie jak suszarnia, wózkownia i rowerownia. Warto podkreślić, że w każdym budynku znajduje się pozbawione barier architektonicznych komfortowe, dwupokojowe mieszkanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
W otoczeniu obydwu bloków znajduje się mnóstwo zieleni oraz duży, kolorowy plac zabaw dla dzieci połączony z rekreacyjnym skwerem, w który wkomponowano efektowne elementy małej architektury. Dla zmotoryzowanych mieszkańców stworzono też parking z 77 miejscami postojowymi, w tym trzema dla osób niepełnosprawnych. Atutem lokalizacji przy ul. Zbożowej jest ponadto bliskość przystanków miejskiej komunikacji autobusowej („Gliwice Świętojańska”, „Gliwice Toszecka”) i Szkoły Podstawowej nr 20 oraz zjazdu w drogę krajową nr 88. Dodatkowo, z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, w bliskim sąsiedztwie (w rejonie ul. Dworskiej) zaplanowano budowę nowoczesnego, miejskiego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym.
 
Za realizację budynków przy ul. Zbożowej odpowiadał z ramienia miasta Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Koszt budowy wyniósł ok. 18 mln zł.
– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, na powstającym osiedlu w rejonie ulic Zbożowej, Dworskiej i Wiertniczej, gdzie docelowo powstanie łącznie 12 budynków z 328 mieszkaniami – komunalnymi i TBS-owskimi – oddajemy dziś dwa komunalne budynki z mieszkaniami na wynajem dla gliwickich rodzin mieszkających w naszym mieście, tu pracujących i opłacających podatki. Mieszkania przy ul. Zbożowej, jak zawsze, zostały przygotowane w wysokim standardzie, co oznacza, że mieszkańcy, którzy otrzymali dziś klucze, mogą niemal natychmiast rozpocząć w nich swoją życiową przygodę. Wystarczy wstawić meble i urządzać się! – mówił 13 października prezydent Gliwic Adam Neumann.
 
Warto przypomnieć, że do wynajmu w ramach „Mieszkania+ po gliwicku” w budynkach komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B oraz przy ul. Zbożowej 9C–9D pozostały jeszcze 34 dwupokojowe mieszkania, pomalowane i w pełni wykończone, o powierzchni od ok. 50 m2 do ok. 60 m2. Nabór wniosków trwa do 10 listopada. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej (tel. 32/239-12-74, http://www.zgm-gliwice.pl). 
 
Źródło:www.gliwice.eu
fot. M. Buksa / UM Gliwice