


11.04.2020Modlitwa przed ekranem. Internetowe nabożeństwa wielkanocne biją rekordy popularności
W związku z epidemią koronawirusa, w nadchodzące święta Wielkiej Nocy wszyscy chrześcijanie, w tym ewangelicy i katolicy z naszego regionu, którzy normalnie uczestniczyliby w uroczystych nabożeństwach w swoich parafiach, muszą solidarnie pozostać w domach. W Wielki Piątek internetowe transmisje online zanotowały rekordową liczbę odsłon.
Luteran na Śląsku Cieszyńskim jest około 36 tysięcy. Dla nich Wielki Piątek to jedno z najważniejszych świąt w roku, wielu wiernych bierze w tym dniu wolne w pracy.
"Raczej to jest dzień ciszy... - mówi o luterańskim Wielkim Piątku ks. Bogdan Wawrzeczko, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie:
Katolików w Wielki Piątek obowiązuje post od mięsa z ograniczeniem ilości posiłków. Z reguły wierni licznie uczestniczą w liturgii wielkopiątkowej, ale to msza w Niedzielę Zmartwychwstania jest obowiązkowa.
" Chyba bym nie użył takiego określenia: dzień żałoby... - zastanawia się ks. Piotr Konieczny, proboszcz rzymsko-katolickiej parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie:
Ze względu na epidemię, zwierzchnicy obu Kościołów w Polsce gorąco zalecają celebrację Świąt w domu przy transmisjach nabożeństw.
"Mamy 23 transmisje nabiożeństw w Polsce..." - mówi ks. Wawrzeczko:
Więcej szczegółów na stronie luteranie.pl.
Dla katolików transmisje liturgiczne online przygotowała niemal co trzecia parafia w Polsce.
Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym chrześcijan wszystkich wyznań. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, wyznawcy kościołów wschodnich obchodzą je z tygodniowym opóźnieniem.
Foto: stockphoto/unsplash