WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.11.2022Nagrody dla Muzeum w Gliwicach!

 
10 listopada odbyła się gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku 2021. W dwóch kategoriach zwyciężyło Muzeum w Gliwicach – na najlepszą publikację książkową i wystawę. Otrzymało także wyróżnienie w kategorii „Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego”.
 
Główną nagrodę w kategorii publikacja otrzymała książka „Synagogi na Górnym Śląsku” autorstwa Bożeny Kubit, Przemysława Nadolskiego i Jerzego Krzysztofa Kosa. Wyjątkowy album prezentuje 45 miejscowości, w których znajdowało się sakralne budownictwo żydowskie. Katalog w wersji elektronicznej można pobrać na stronie skarbnica.muzeum.gliwice.pl. Książka jest także dopełnieniem wystawy stałej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach (ul. Poniatowskiego 14) – placówce unikatowej w skali kraju. Współautorka książki, Bożena Kubit, została dodatkowo wyróżniona Medalem im. Tadeusza Dobrowolskiego przez śląski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich za wyjątkowe dokonania w dziedzinie muzealnictwa województwa śląskiego.
 
Kapituła konkursu nagrodziła także wystawę sztuki „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”. Wyróżnienie powędrowało także do gliwickiego muzeum za projekt edukacyjny „Śląsk – 1000 lat burzliwej historii”.
 
Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są od 2006 roku za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji.
 
Źródło: Urząd Miasta Gliwice