WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

04.01.2022Najlepsi chirurdzy kończyn górnych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Akademia Chirurgii Ręki już po raz trzeci odbyła się w Szpitalu Śląskim. Podczas tego prestiżowego wydarzenia, w którym uczestniczą najlepsi specjaliści ortopedii z kraju i zagranicy, zaprezentowano m.in.: innowacyjny system DRONes do leczenia złamań czy ultranowoczesne implanty ręki zaprojektowane przez polskich naukowców. Podczas licznych sesji wykładowych poruszano także problematykę schorzeń i urazów stawu barkowego i kości ramiennej.

Chirurgia ręki to obszar, który z racji naszego stylu życia dotyczy coraz większej liczby osób. Powodem tego są przeciążenia, wypadki sportowe i komunikacyjne, ale głównie praca przy komputerze lub z użyciem smartfona, co najczęściej kończy się urazem zwanym kciukiem smartfonowym czy zespołem cieśni nadgarstka. Ostatnie kilkanaście lat to czas dynamicznego rozwoju ortopedii związanego z szybkim postępem technologicznym, który wpływa również na dziedzinę chirurgii kończyny górnej.

W odpowiedzi na wzrastającą potrzebę leczenia urazów kończyn górnych powołana została Akademia Chirurgii Ręki. To wydarzenie naukowo-warsztatowe, które odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. W listopadzie 2021 r. po raz trzeci zorganizowane zostało w Cieszynie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Cieszyńską edycję kursu prowadzi doktor Cezary Linart, Zastępca Ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Warsztaty nastawione są na wymianę doświadczeń oraz przedstawienie najnowszych trendów i zagadnień z zakresu leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego uszkodzeń kończyny górnej. Kurs skierowany jest głównie do lekarzy-rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu, a także pielęgniarek i instrumentariuszek ortopedycznych oddziałów zabiegowych.

Cieszyńska jesień z chirurgią ręki

Od 2018 roku jesienna edycja Akademii organizowana jest Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

– To już trzeci raz, gdy nasz szpital staje się centrum badań nad schorzeniami ręki. Cieszymy się, że możemy gościć znakomitych i cenionych ekspertów w tej dziedzinie chirurgii. Potwierdza to duży potencjał szkoleniowy naszej placówki i nastawienie na rozwój, nowoczesność oraz innowacje. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia cieszyńskiego szpitala jest doktor Cezary Linart, Zastępca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.

 W tej edycji mieliśmy okazję zaprezentować innowacyjne implanty z dziedziny chirurgii ręki. Proteza głowy kości promieniowej skonstruowana przez prof.  dr. hab. n. med. Stanisława Pomianowskiego oraz system DRONes do leczenia złamań dalszego końca kości promieniowej, której pomysłodawcą jest dr n. med. Maciej Piotrowski, to niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie chirurgii ortopedycznej na rynku polskim – mówi doktor Cezary Linart, organizator cieszyńskiej edycji Akademii i dodaje: – Aktywny tryb życia i uprawianie sportu, a z drugiej strony brak ruchu, praca z domu i brak aktywności. To wszystko może wpływać na późniejsze narażenie na urazy, w tym schorzenia i kontuzje stawu barkowego oraz kości ramiennej, które były głównym przedmiotem niedawno zakończonej edycji kursu w Cieszynie.

W trakcie zjazdu Akademii w Cieszynie odbyła się również część praktyczna. Uczestnicy ćwiczyli zespolenia złamań z użyciem płyt anatomicznych i gwoździ śródszpikowych oraz zabieg alloplastyki polegający na całkowitej wymianie głowy kości promieniowej.

Wybitni specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem

Wśród wykładowców biorących udział w wydarzeniu znaleźli się wybitni specjaliści z ośrodków klinicznych w Polsce (m.in.: Gdańsk, Otwock, Lublin, Wrocław, Poznań), a w zjazdach uczestniczą także goście z zagranicy. Grono prelegentów, obok dr. hab. n. med. Tomasza Mazurka i dr. Cezarego Linarta, zasilili m.in.: dr n. med. Ahmed Elsaftawy, założyciel Dolnośląskiego Centrum Chiroplastica we Wrocławiu, prof. dr hab. n. med. Stanisław Pomianowski, Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Grucy w Otwocku, który zaprezentował protezę głowy kości promieniowej, a także dr n. med. Maciej Piotrowski z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który przedstawił system DRONes, pomagający w terapiach złamań dalszego końca kości promieniowej.

 Głównym celem kursu jest propagowanie wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej schorzeń i urazów kończyny górnej. Sesje Akademii składają się z wykładów i ćwiczeń, które skoncentrowane są na przekazywaniu wiedzy dotyczącej diagnostyki i leczenia ręki. Z uwagi na rozległość zagadnień każda z sesji koncentruje się na wybranym problemie i tak w ciągu 4 kolejnych spotkań uczestnicy omawiają wszystkie możliwe urazy kończyny górnej  podsumowuje doktor Cezary Linart, ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki na stałe wpisała się w jesienny harmonogram działań Szpitala Śląskiego i planowana jest już kolejna edycja w 2022 r. Potwierdza to pozycję placówki jako wiodącego ośrodka specjalizującego się w tej dziedzinie chirurgii, który od lat z powodzeniem szkoli kolejnych młodych lekarzy ortopedów.

Źródło: Szpital Śląski w Cieszynie /instytutpublico.pl