WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

31.05.2023Nowe mieszkania w Gliwicach

Gliwicki program miejskiego budownictwa mieszkaniowego, od 4 lat trafiający w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody, wkracza w następny etap. 30 maja kolejne gliwickie rodziny odebrały klucze do miejskich mieszkań – tym rzem w charakterystycznym białym narożnym budynku przy ul. Opolskiej 12. Do 2025 roku w innych gliwickich lokalizacjach ma powstać jeszcze 297 tego typu mieszkań.
 
Mieszkania przy ul. Opolskiej 12, o powierzchni od 35 m2 do 70 m2, wykonano w standardzie „pod klucz” – z uwzględnieniem odpowiedniego wykończenia (m.in. panele podłogowe, płytki ceramiczne, elektryczna kuchenka, zamontowana armatura oraz umywalka, wc i wanna), wymaganych instalacji i podłączenia do miejskiej ciepłowni. Mieszkania z wyższych kondygnacji posiadają balkony, a ulokowane na I piętrze – balkony i tarasy. Do każdego lokalu przynależy komórka lokatorska. Dwa mieszkania przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 
Wewnątrz obiektu znajdziemy 2 windy i rowerownię. Na parterze – także garaż na 26 miejsc postojowych. Budynek otaczają krzewy i trawniki, w które wkomponowano elementy małej architektury. W sąsiedztwie wcześniej wzniesionych budynków znajduje się plac zabaw dla dzieci. Dla zmotoryzowanych stworzono też tradycyjny parking naziemny z 10 miejscami postojowymi. 
– Zgodnie z zapowiedziami, oddajemy dziś kolejny budynek z mieszkaniami na wynajem dla gliwickich rodzin mieszkających w naszym mieście, tu pracujących i opłacających podatki. Mieszkania, jak zawsze, zostały przygotowane w wysokim standardzie – „pod klucz”, co oznacza, że mieszkańcy, którzy otrzymali dziś klucze, mogą niemal natychmiast rozpocząć w nich swoją życiową przygodę. Wystarczy wstawić meble i urządzać się – mówił 30 maja prezydent Gliwic Adam Neumann.
 
Całkowity koszt budowy budynku przy ul. Opolskiej 12 wyniósł ok. 11,4 mln zł. Pozyskane przez miasto wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego przekracza 4 mln zł. 
 
Do tej pory w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” oddano do dyspozycji gliwiczan 129 mieszkań komunalnych – 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a, a 96 w czterech obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1, 3, 5 i 7. 
– W trakcie realizacji jest III etap tej inwestycji – budynek przy ul. Kujawskiej z 18 mieszkaniami komunalnymi. Niemal gotowe są ponadto dedykowane rodzinom z dziećmi dwa budynki komunalne z 55 mieszkaniami przy ul. Zbożowej. Do 9 czerwca trwa nabór wniosków na ich wynajem – przypomina Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.
 
Te budynki powstaną w latach 2023–2025
W rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej do 2025 roku wybudowanych zostanie łącznie 8 budynków z 241 mieszkaniami. Trwającą już inwestycję nadzoruje z ramienia miasta Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. 
– 160 mieszkań z 5 budynków z ul. Dworskiej zostanie zasiedlonych na podstawie umów najmu zasobu komunalnego Miasta Gliwice, a pozostałych 81 mieszkań jako lokale mieszkalne TBS-u – podkreśla Bożena Kus.
 
Z myślą o rodzinach z małymi dziećmi w sąsiedztwie nowego osiedla mieszkaniowego, przy ul. Dworskiej, zaplanowano budowę nowoczesnego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym.
 
22 komfortowe mieszkania w standardzie „pod klucz” w przyszłym budynku komunalnym przy ul. Dolnej i Rymera oraz 16 tego typu mieszkań w nowym budynku projektowanym również przy ul. Opolskiej, w kierunku ul. Lipowej – to kolejne plany miasta na lata 2023–2025. Łącznie w tym okresie przewidziano wybudowanie 297 lokali mieszkalnych.
Na realizowane lub planowane inwestycje mieszkaniowe Miasto Gliwice przeznaczy w latach 2023–2025 około 52 mln zł. Dzięki operatywności miejskich spółek ZBM I i II TBS pozyskiwane jest dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% zaplanowanych kosztów. Dotychczas otrzymane wsparcie sięgnęło już około 59 mln zł.
 
Fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach
Źródło:www.gliwice.eu