WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.11.2023Nowy rozkład jazdy PKP Intercity dla województwa śląskiego

Nowe połączenie z Katowic do Berlina oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa śląskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia. 
 
W nowym rocznym rozkładzie jazdy do/z Katowic kursować będzie 50 par pociągów (46 całoroczne i 4 sezonowe). Natomiast mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z 17 par połączeń (14 całoroczne i 3 sezonowe). Od 10 grudnia mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli skorzystać z 16 par połączeń do Warszawy z Katowic i 13 z Częstochowy. Natomiast do Krakowa będą mieli do dyspozycji 17 pociągów z Katowic i 6 z Częstochowy. 
 
Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pojawi się nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach. Natomiast skład IC Morcinek będzie miał wydłużoną trasę. Pociąg do tej pory jeździł z Lublina do Katowic, a dojedzie do Gliwic.  Zwiększy się częstotliwość kursowania składu IC Daszyński, łączącego Bielsko-Białą z Warszawą. W nowym rozkładzie pociąg będzie kursował również 
w weekendy, a nie tylko w dni robocze.
 
Zmiany w połączeniach międzynarodowych
 
Wraz z nowym rozkładem jazdy pasażerowie z Katowic będą mogli skorzystać z 12 par połączeń międzynarodowych. Wzorem lat poprzednich ze stolicy województwa dojedziemy do Ostrawy, Pragi, Wiednia, Bratysławy, a także Berlina. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin, przez Katowice kursować będzie skład dzienny IC Odra jadący z Krakowa do Berlina.
Zgodnie z zapowiedzią zarządcy infrastruktury, podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, rozpoczęte zostaną prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. W ciągu trwania całego rozkładu jazdy, prace inwestycyjne sprawią, że organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie. 
 
Wyższy komfort podróżowania
 
Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par pociągów kursujących przez województwo śląskie w kategorii IC wzrośnie o 3. Nową, wyższą kategorię otrzymają pociągi Doker relacji Gdynia – Katowice, Chemik relacji Katowice – Płock oraz Wyczółkowski relacji Lublin Główny – Świnoujście, który
zatrzymuje się między innymi w Koniecpolu, Częstochowie czy Lublińcu. Dwa pierwsze będą obsługiwane nowoczesnymi zespołami trakcyjnymi ED160 FLIRT, a ostatni zostanie zestawiony z nowoczesnych wagonów.
 
Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu
 
Nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku  kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.
 
Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc
 
Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych 
i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.
 
Informacja dla podróżnych
 
Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
 
Źródło: Materiały prasowe PKP Intercity S.A.