WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

11.08.2023Obchody Święta Wojska Polskiego w Gliwicach

Uroczysta msza święta, wojskowa defilada i tradycyjny Apel Pamięci Oręża Polskiego zwieńczony salwą honorową – jak co roku Gliwice podziękują żołnierzom za ich ofiarną służbę podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w poniedziałek, 14 sierpnia. 
 
 
Choć w kalendarzu Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku, przypada 15 sierpnia, to jego tegoroczne gliwickie obchody zaplanowano dzień wcześniej – w poniedziałek, 14 sierpnia.
 
Uroczystość tradycyjnie rozpocznie msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, która zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Barbary. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00.
Po mszy świętej, ok. godz. 20.10, uczestnicy obchodów przemaszerują wspólnie z wojskową defiladą ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie następnie wezmą udział w uroczystym Apelu Pamięci Oręża Polskiego. Świętowanie zakończy salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. 
 
Kierowcy mogą spodziewać się czasowych utrudnień w ruchu. W godzinach od 19.45 do 21.30 zalecamy omijanie trasy przemarszu i okolic placu Piłsudskiego.
 
Oprócz oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego we wtorek, 15 sierpnia, od godz. 11.00 na mieszkańców czekać będą wyjątkowe atrakcje przygotowane przez Centrum Kultury Victoria z myślą o całych rodzinach. Podczas wydarzenia pod hasłem „Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję” będzie można wziąć udział w warsztatach z tworzenia ceramiki i plecenia makram oraz wystartować w miejskiej grze terenowej – „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”. Udział w imprezie jest bezpłatny. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie ckvictoria.pl.
 
 
Fot. D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach
Źródło:www.gliwice.eu