WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

06.10.2022„Patrz na drogę! Nie w telefon!" - to hasło nowej kampanii w Pszczynie!

 
W Pszczynie ruszyły działania pn. „Patrz na drogę! Nie w telefon!”. Celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych, którzy podczas przechodzenia przez jezdnię całą swoją uwagę koncentrują na ekranie telefonu. Dzięki współpracy pszczyńskiej Policji z Urzędem Miasta na terenie miasta, w okolicy „pasów” prócz patroli drogówki znalazło się kilka potykaczy informacyjnych, które przypominają o tym, co jest najważniejsze-o naszym bezpieczeństwie.
 
Od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak oprócz nowych praw ustawodawca wprowadził także ich obowiązki. Zmiany objęły niekarane wcześniej wykroczenia osób poruszających się na piechotę. Chodzi o zapis, zgodnie z którym zabrania się:
korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych-w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
 
Z roku na rok na ulicach polskich miast można zauważyć coraz więcej osób wpatrujących się w ekrany smartfonów, które na pamięć przemierzają wyznaczoną sobie trasę. Niejednokrotnie Ci piesi kompletnie nie zwracają uwagi na otoczenie, ruch uliczny i pojawiające się zagrożenia. Obserwowane uzależnienie od urządzeń mobilnych niestety często prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze i to właśnie z tym problemem postanowili wspólnie walczyć pszczyńscy mundurowi i urzędnicy Urzędu Miasta.
 
Od wczoraj na terenie miasta, w okolicy przejść dla pieszych rozmieszczone są potykacze informacyjne, które przedstawiają plakat z mężczyzną, który przechodzi przez „pasy” i całą swoją uwagę koncentruje na ekranie smartfonu.
 
 
Kolorowy plakat przedstawia postać mężczyzny, który przechodzi przez przejście dla pieszych wpatrując się w telefon komórkowy. Na dole napis Patrz na drogę! Nie w telefon.
 
W ramach prowadzonych działań policjanci obejmą nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne i na których doszło do potrąceń. Przypominamy, że według nowych przepisów pieszy, który wejdzie na przejście, korzystając z urządzenia elektronicznego (które ogranicza mu pole widzenia i obserwację sytuacji wokół niego) może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 złotych.
 
 
Źródło: KMP w Pszczynie